RAPORT

Pogarda

Rewolucja kolejowa w krajach Trójmorza. Polska zawiera umowę

Najnowsze

Popularne

Przedstawiciele Centralnego Portu Komunikacyjnego podpisują porozumienie o współpracy kolejowej z inwestorami z Czech, Litwy, Łotwy i Estonii. Efektem będzie 4500 km linii Kolei Dużych Prędkości na terenie krajów Trójmorza. W naszym kraju pierwszy odcinek KDP ma być gotowy już za cztery lata. Dzięki wspólnym inwestycjom powstanie m.in. szybkie połączenie Tallin – Warszawa – Katowice – Budapeszt (1700 km).

CPK uzyskała ostatnią z trzech decyzji lokalizacyjnych dla tunelu KDP

Tunel Kolei Dużych Prędkości w Łodzi posiada już ostatnią z trzech decyzji lokalizacyjnych – poinformowała spółka Centralny Port Komunikacyjny...

zobacz więcej

O wspólnych inwestycjach poinformowano podczas Railway Direction Days w Warszawie.


Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała zaznaczył, że „Trójmorze to jeden z najszybciej rozwijających się obszarów w Europie”.


– W ciągu ostatnich 20 lat PKB w tym regionie rosło w tempie prawie dwukrotnie szybszym niż w tzw. starej UE. Te projekty kolejowe są skrojone pod potrzeby poszczególnych krajów i regionu Trójmorza jako całości – stwierdził pełnomocnik rządu ds. CPK.Horała podkreślił, że „projektowana sieć KDP, czyli inwestycje kolejowe CPK wraz z pozostałymi inwestycjami, np. Rail Baltica i V4, stworzą w przyszłości kolejowy kręgosłup Trójmorza, będąc jednocześnie kluczowym elementem unijnej sieci transportowej TEN-T”.


Obecny na konferencji wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński podkreślił, że rozbudowa kolei to nie tylko współpraca z państwami regionu, ale również instytucjami unijnymi, które wspierają tę formę komunikacji jako szybką, wygodną i sprzyjającą ochronie klimatu.Dzięki wspólnym inwestycjom powstanie np. połączenie Tallin – Warszawa – Katowice – Budapeszt (1700 km) oraz Tallin – Warszawa –Wrocław – Praga (1500 km, w tym 400 km po „szprysze” nr 9 CPK).

Rosyjskie macki w PE. Blokują powstanie komisji ws. korupcji [WIDEO]

Dziennikarz Michał Rachoń w programie #Jedziemy zaznaczył, że dzięki swojej przewadze technologicznej, kraje UE śledzą działania państw wrogich w...

zobacz więcej

W trakcie konferencji RDD 2023 CPK, RB Rail AS i Správa železnic, czyli inwestorzy trzech największych projektów kolejowych w regionie, zawierają porozumienie o współpracy.


– To jest ten unikalny, jedyny w swoim rodzaju czas w naszej wspólnej historii, kiedy to działając w regionie razem, możemy stworzyć bezkonkurencyjna ofertę połączeń kolejowych. Wyciągamy wnioski z inwestycji w KDP na Zachodzie. Dzięki temu nasze projekty mogą przynieść efekt gospodarczego domina, dając impuls do rozwoju dla innych branż i sektorów – mówił prezes CPK Mikołaj Wild.Głos zabrał również Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. Polityk z USA wskazywał, że rozwój kolei to działania na rzecz ochrony środowiska. Dodał, że biznesmeni i inżynierzy z jego kraju mają ogromne doświadczenie w budowie linii kolejowych i hubów przesiadkowych.


Administracja prezydenta Joego Bidena zdecydowanie wspiera i popiera ten kierunek rozwoju – zaznaczał. Jak mówił, w kontekście wojny na Ukrainie, współpraca państw zachodnich jest jeszcze ważniejsza.

Jak wynika z harmonogramów inwestorskich, do 2028 r., czyli w momencie planowanego uruchomienia I etapu lotniska CPK, powinien już działać pierwszy odcinek KDP Warszawa - Łódź, projektowany dziś przez spółkę CPK. Do tego czasu ma się też zakończyć modernizacja przez PKP PLK trasy Rail Baltica od granicy z Litwą przez Białystok do Warszawy.

Spółka CPK podpisała umowę na tzw. master architekta nowego portu

Spółka Centralny Port Komunikacyjny podpisała umowę z konsorcjum Foster+Partners i Buro Happold na tzw. master architekta nowego portu lotniczego.

zobacz więcej

Zgodnie z planem do 2030 r. w Estonii, na Łotwie i Litwie powinien powstać cały korytarz transgraniczny Rail Baltica: z Tallina przez Rygę i Kowno (z odnogą do Wilna) do granicy z Polską, a jego pierwsze odcinki będą uruchamiane od 2027 r. Zgodnie z założeniami, w tym czasie powstanie też odcinek linii KDP V4 między Pragą, Brnem, Bratysławą i Budapesztem. 


W kolejnych latach do linii V4 dołączane będą kolejne odcinki z Polski: Katowice – Ostrawa i tzw. Węzeł Małopolsko-Śląski.Projektowany system KDP na terenie Trójmorza będzie efektywny ekonomicznie, co potwierdza zaprezentowany podczas Railway Direction Days raport międzynarodowej firmy konsultingowej Steer wykonującej analizy m.in. dla Komisji Europejskiej. Szacowany całkowity koszt całej sieci KDP w regionie Trójmorza to ok. 60 mld euro.


Dobra wiadomość dla pasażerów jest taka, że wystąpią duże skrócenia czasów przejazdu, np. na odcinku Łódź – Wrocław z 3 godz. do ok. 1 godz. Z Warszawy do Wilna dojedziemy w ok. 4 godz. (obecnie to 9 godz.), do Rygi jazda będzie trwać 5 godzin (dziś nie ma takiego bezpośredniego połączenia pociągiem, a czas podróży autobusem to ponad 8 godz.). Do Ostrawy dojedziemy ze stolicy Polski w niecałe 2 godz. (obecnie to 4,5 godz.), a do Budapesztu w 5,5 godz. (obecnie to 11,5 godz.).
ZOBACZ CAŁĄ RELACJĘ WIDEO:Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej