RAPORT

Pogarda

Ponad jedna trzecia Amerykanów się nie leczy, bo ich nie stać

Wielu Amerykanów nie stać na leczenie (fot. Pexels)
Wielu Amerykanów nie stać na leczenie (fot. Pexels)

Najnowsze

Popularne

Rekordowy odsetek 38 proc. Amerykanów zrezygnowało w 2022 r. z leczenia ze względu na wysokie koszty. Najbardziej cierpią na tym osoby o niższych dochodach, młodsi dorośli i kobiety – wynika z opublikowanego we wtorek sondażu Gallupa.

Wypadek polskiego narciarza na Słowacji. Uratował go plecak lawinowy [WIDEO]

Do wypadku polskiego narciarza doszło w środę w słowackich Tatrach. Mężczyznę porwała lawina, jednak ocalał dzięki temu, że był wyposażony w plecak...

zobacz więcej

Ogółem 38 proc. ankietowanych stwierdziło, że sami zrezygnowali lub odłożyli na później starania o opiekę medyczną z powodu jej wysokich kosztów. Stanowi to najwyższy odsetek od 22 lat.


Według Gallupa liczba osób odkładających leczenie z powodu „bardzo” lub „w pewnym stopniu” poważnych schorzeń gwałtownie wzrosła do 27 proc. 11 proc. zrezygnowało z leczenia z powodu mniej poważnych schorzeń – wskazano w raporcie.


Mieszkańcom Stanów Zjednoczonych coraz trudniej jest pozwolić sobie na opiekę medyczną, nawet jeśli mają ubezpieczenie zdrowotne zapewniane przez pracodawcę.

Naukowcy z New York University odkryli, że w ciągu ostatnich dwóch dekad wzrosła liczba oszczędzających na opiece medycznej Amerykanów, nawet jeśli dysponują ubezpieczeniem zdrowotnym z zakładu pracy. Nie pokrywa ono najczęściej w całości wielu wydatków na ten cel.


Agencja prasowa UPI zauważyła, że badania specjalistycznego czasopisma „Journal of the American Medical Association” (JAMA) nie określiły jednoznacznych przyczyn tego zjawiska. Wskazywały jednak na rosnące koszty opieki zdrowotnej i dążenia ubezpieczycieli, by przesunąć większą część płatności za leczenie na konsumentów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej