RAPORT

Pogarda

Korupcja w PE. Tarczyński: Będziemy żądać, aby wszystkie rezolucje przeciw Polsce zostały uchylone

Najnowsze

Popularne

– Mamy do czynienia z największym skandalem korupcyjnym w historii PE, który nie dotyczy tylko Maroka i Kataru – mówił na forum europarlamentu Dominik Tarczyński, wskazując, że deputowani zamieszani w aferę angażowali się w przygotowywanie ataków na Polskę. – Dlatego będziemy żądać, aby wszystkie rezolucje przeciw Polsce zostały uchylone. Możemy przyjąć rezolucję, która będzie mówiła o uchyleniu rezolucji, w przygotowaniu których brali udział łapówkarze – oskarżeni albo aresztowani – zapowiedział eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości.

Tarczyński: Afera w PE za duża, by zamieszani w nią za to nie odpowiedzieli

Skandalu korupcyjnego w PE nie da się zamieść pod dywan; to jest zbyt duża afera, aby zamieszani w nią nie zostali pociągnięci do odpowiedzialności...

zobacz więcej

Przemawiający jako pierwszy spośród europosłów Vladimír Bilčík, słowacki deputowany EPL – frakcji, do której należą politycy PO i PSL, a na której czele stał do niedawna Donald Tusk – przyznał, że europarlament w związku z aferą „znalazł się w centrum uwagi” z – jak to ujął – „niewłaściwego powodu”, a „niewłaściwe czyny niektórych posłów zwracają uwagę opinii publicznej”. Mimo to opozycyjne media w Polsce – m.in. TVN24, portal tego kanału, portale: Interia, Onet i WP – ponad dwie godziny po rozpoczęciu nadzwyczajnej debaty wciąż przemilczają temat. Bezpośrednią transmisję z wystąpień eurodeputowanych przeprowadziła Telewizja Polska na antenie TVP Info.


– Mamy do czynienia z największym skandalem korupcyjnym w historii Parlamentu Europejskiego. Nie jest to skandal tylko i wyłącznie Maroka i Kataru, ponieważ osoby oskarżone i aresztowane zajmowały się sztuczną inteligencją, zajmowały się kryptowalutami i zajmowały się Polską – przypomniał Tarczyński, który przemawiał podczas zwołanej w trybie pilnym debaty dotyczącej korupcji. 

 

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości zwrócił uwagę, że to właśnie w raporcie przygotowanym przez Fight Impunity, organizację jednej z głównych postaci zamieszanych w aferę korupcyjną, przebywającego obecnie w areszcie socjalisty Pier Antonio Panzeriego, „mogliśmy przeczytać, że w Polsce rządzą biali suprematyści, fanatyczni katolicy”. 

 

– Na podstawie tych raportów Polska była atakowana w tej izbie. Nazywano nas nawet faszystami. Tylko dlatego, że nie podobało się tutejszemu towarzystwu, jaki rząd w Polsce został wybrany – mówił polityk. – Polska to jest dumny naród. Ma prawo wybierać rządy takie, jakie uważa za stosowne. Dlatego nigdy nie pozwolimy, aby Polskę opluwano. Szydzono z niej. Pomawiano. A tak się działo w tej izbie. Nigdy nie pozwolimy na to, by Polska była opluwana przez łapówkarzy z Brukseli, przez kogokolwiek – przestrzegał Dominik Tarczyński. 

 

Dlatego, jak wskazał, należy uchylić wszystkie rezolucje przeciw Polsce. – Możemy przyjąć rezolucję, która będzie mówiła o uchyleniu rezolucji, w przygotowaniu których brali udział łapówkarze – ci, którzy są oskarżeni albo aresztowani – tłumaczył Dominik Tarczyński. 

Polski wątek Katargate. Wnioski o debatę w sprawie korupcji i powtórkę głosowań [WIDEO]

Afera korupcyjna w PE zatacza coraz szersze kręgi, coraz więcej europosłów okazuje się być w nią zamieszanych, w grę wchodzą coraz większe...

zobacz więcej

To właśnie te rezolucje były wykorzystywane przez opozycję w Polsce do atakowania rządu. W 2021 roku Borys Budka (PO), powołując się na uchwalane w PE dokumenty oskarżające Polskę o rzekome łamanie praworządności i traktatów unijnych, żądał, by premier Mateusz Morawiecki przeprosił „za antypolski, antyeuropejski kurs jego rządu”. 

 

Te i inne wypowiedzi chętnie były cytowane w opozycyjnych mediach. Ale widzowie TVN przez lata przekonywani, że rząd Zjednoczonej Prawicy jest winien napięć w stosunkach z Brukselą. dziś nie mieli szans obejrzeć debaty w PE. Komercyjna telewizja jej nie transmitowała. 

 

Korupcja w PE a sprawa Pegasusa. Drugi wniosek Tarczyńskiego 

 

Kończąc wystąpienie, Dominik Tarczyński dodał, że należy odrzucić również wszystkie poprawki zgłoszone przez osoby aresztowane albo oskarżone w ramach prac komisji śledczej ds. Pegasusa. 


Katargate. Tarczyński pokazał przelewy na 60 mln dolarów. Polski wątek afery [WIDEO]


Afera korupcyjna na szczytach władz UE wybuchła w grudniu wraz z aresztowaniem byłej już wiceprzewodniczącej PE, greckiej socjalistki Evy Kaili, która jest podejrzewana o branie ogromnych łapówek od Kataru. W areszcie przebywa też Pier Antonio Panzeri, były włoski europoseł. Jest założycielem organizacji pozarządowej Fight Impunity. W związku z aferą korupcyjną postawiono mu zarzuty. Panzeri to także socjalista. Przemawiający podczas dzisiejszej debaty przedstawiciel tej frakcji Raphaël Glucksmann przyznał, że „kobiety i mężczyźni z naszej grupy wszystko przehandlowali za gotówkę”. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej