RAPORT

Pogarda

Do wczesnego wykrywania raka piersi można wykorzystać sztuczną inteligencję

Naukowcy z Krakowa stworzyli innowacyjną technologię (fot. Shuttetstock/BigmanKn)
Naukowcy z Krakowa stworzyli innowacyjną technologię (fot. Shuttetstock/BigmanKn)

Najnowsze

Popularne

Zespół krakowskich naukowców, lekarzy i inżynierów opracował innowacyjną technologię wczesnego wykrywania raka piersi z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Przeprowadzone badania przedkliniczne wykazały wysoką skuteczność tego rozwiązania. Twórcy systemu są gotowi do badań klinicznych i wdrożenia.

Szczepionka przeciw rakowi piersi. Pacjentce cofnęły się zmiany nowotworowe

Rak piersi pomimo pojawienia się wielu nowych możliwości leczenia nadal zbierających śmiertelne żniwo. Rocznie około 20 tysięcy kobiet w Polsce...

zobacz więcej

Jak poinformował Michał Matuszewski, pomysłodawca i współtwórca nowej metody monitorowania stanu zdrowia piersi Ailis, naukowcy, lekarze i inżynierowie postanowili połączyć autorską metodę parametrycznego obrazowania dynamicznego (POD) ze sztuczną inteligencją i z telemedycyną. Chodziło o wczesne wykrywanie oznak raka piersi i szacowanie prawdopodobieństwa zachorowania na niego.


Pracowaliśmy nad tym systemem siedem lat. Niedługo będziemy gotowi zaprezentować go światu. Przed nami badania kliniczne i certyfikacja, ale technologicznie jesteśmy gotowi do wdrożenia – zapowiedział Matuszewski.


Światowa premiera systemu planowana jest na targach medycznych w Dubaju w lutym 2024 r.


Badanie


Przeprowadzone badania przedkliniczne na grupie blisko 200 kobiet wykazały 94-procentową czułość zastosowanej metody badawczej.

York nerwowo drapał swoją panią. Wykrył u niej raka

Yorkshire terrier nie wygląda na psa, który może uratować komuś życie. Tymczasem tak właśnie się stało w Derby w Wielkiej Brytanii, gdzie suczka...

zobacz więcej

Oznacza to, że jest ona bardzo skuteczna w wykrywaniu anomalii, jakie zachodzą w tkankach, gdy zaczyna rozwijać się nowotwór – wyjaśnił współtwórca metody.


Twórcy rozwiązania poinformowali, że procedura opiera się na czterominutowym bezdotykowym i bezbolesnym badaniu piersi, wykonywanym specjalnym urządzeniem o nazwie Ailis. Dokonuje ono około 250 pomiarów (obrazów funkcjonowania tkanek).


Następnie system, którego urządzenie jest tylko elementem, przeprowadza zaawansowaną technologicznie (w czasie ok. 10 minut) analizę danych (z użyciem sztucznej inteligencji), po której kobiety od razu otrzymują informacje o stanie zdrowia swoich piersi.


Specjalista od sztucznej inteligencji prof. Mariusz Witek wskazał, że innowacją jest to, iż system nie stosuje dawek promieniowania (jak mammografia) i nie bada struktury tkanek (jak USG i mammografia), lecz wykorzystuje autorską i nowatorską metodę obrazowania funkcji tkanek, w tym rejestrowania przepływu krwi i metabolizmu.

Fałszywy fizjoterapeuta „leczył” masażem raka piersi. Biegli o stanie pacjentki

36-letnia pacjentka z rakiem piersi szukając pomocy trafiła do 74-letniego fizjoterapeuty bez uprawnień. Ten zaordynował masaże. Teraz...

zobacz więcej

Sztuczna inteligencja


– Zastosowana metoda wykorzystuje także najbardziej dynamicznie rozwijające się techniki sztucznej inteligencji oparte na głębokiej sieci neuronowej DNN – Deep Neural Networks – które stosujemy już w badaniach eksperymentów wysokiej energii prowadzonych w ośrodku CERN w Genewie od wielu lat – dodał prof. Witek.


Elementem systemu jest aplikacja, która nie tylko monitoruje, ale także zbiera cyfrową historię badań pacjentki.


– Nasz system ma własny algorytm gęstości piersi, który koreluje z gęstością piersi kobiet i pozwala spersonalizować diagnostykę dla każdej z nich. Przy kolejnych badaniach porównuje obrazy i wyniki z wcześniejszych wizyt i obecnej, wyciąga wnioski i przekazuje odpowiednie zalecenia, które ułatwiają dalsze decyzje diagnostyczne – wyjaśnił członek zespołu badawczego dr n. med. Kamil Drucis.


Stworzenie systemu Ailis wsparła Unia Europejska. Przyznała na ten cel 6,5 mln zł dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju.

Mężczyźni też chorują na raka piersi

Nowotwory sutka u mężczyzn zdarzają się rzadko, ale także są groźne, szczególnie dlatego, że późno się je wykrywa. Chorobie towarzyszą objawy,...

zobacz więcej

Finansowanie badania


Polscy lekarze onkolodzy, naukowcy, inżynierowie biomedyczni i programiści, którzy wspólnie stworzyli ten system, planują w kilku najbliższych latach wdrożyć go na całym świecie. Szukają na sfinansowanie go pieniędzy na polskim rynku.


Twórcy systemu zapewniają, że jest on odpowiedzią na potrzeby i wyzwania służby zdrowia na całym świecie takie, jak: rosnąca liczba nowotworów, starzejące się społeczeństwo, coraz niższa dostępność radiologów i kadry medycznej, konieczność cyfryzacji służby zdrowia, personalizacji badań i ich automatyzacji.


Nowotwór piersi – wskazują autorzy rozwiązania – jest szczególnym wyzwaniem dla służby zdrowia. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym i drugą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu raka wśród kobiet.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej