RAPORT

Pogarda

Rosjanie szykowali zamach na Zełenskiego. Ujawniono, kto go ostrzegł

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski miał być zamordowany przez Rosjan (fot. PAP/EPA/MYKOLA TYS)
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski miał być zamordowany przez Rosjan (fot. PAP/EPA/MYKOLA TYS)

Najnowsze

Popularne

Dyrektor CIA Bill Burns przed rosyjską inwazją ujawnił Wołodymyrowi Zełenskiemu szczegóły planowanego przez Kreml zamachu na niego – informuje serwis „The Insider” na podstawie książki Chrisa Whipple „The Fight of His Life: Inside Joe Biden's White House”, która ukaże się we wtorek.

Rosjanie odpowiedzialni za atak na blok mieszkalny w Dnieprze zidentyfikowani

Zidentyfikowaliśmy kilkudziesięciu rosyjskich wojskowych, odpowiedzialnych za sobotni ostrzał rakietowy budynku mieszkalnego w Dnieprze, w wyniku...

zobacz więcej

Niezależna gazeta internetowa podkreśla, że przestroga dla Zełenskiego pojawiła się w czasie kiedy poddawał on w wątpliwość wiarygodność wywiadu USA. Odpierał ostrzeżenia i wydawał się być nimi zaskoczony.


„W tym czasie, w styczniu 2022 roku, Zełenski odrzucał pomysł, że Rosjanie przeprowadzą niesprowokowaną inwazję na Ukrainę i sugerował, że publiczne ostrzeżenia Ameryki »wywołują panikę«” – cytuje „The Insider” fragmenty książki Chrisa Whipple „The Fight of His Life: Inside Joe Biden's White House” („Walka jego życia: w Białym Domu Joe Bidena”), która ma się ukazać we wtorek.


Jak dodaje, autor książki twierdzi, że to prezydent Joe Biden polecił Burnsowi polecieć do Kijowa i „podzielić się dokładnymi detalami na temat rosyjskich spisków”.

„To natychmiast zwróciło uwagę Zełenskiego; był zaskoczony, otrzeźwiony tą wiadomością. (...) Dane wywiadowcze były tak szczegółowe, że pomogłyby siłom bezpieczeństwa Zełenskiego udaremnić dwa oddzielne rosyjskie zamachy na jego życie” – napisał Whipple.


Książka informuje także o przedstawieniu przez szefa CIA Zełenskiemu „schematu planu inwazji Putina”, aby pomóc mu w przygotowaniach do walki. Burns, który był wcześniej ambasadorem USA w Moskwie, wstępnie zarysował rosyjski projekt ataku na lotnisko Antonowa na północ od Kijowa i wykorzystania go do desantu oddziałów rosyjskich mających rozpocząć szturm stolicy Ukrainy – twierdzi jej autor.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej