RAPORT

Pogarda

Wyjątkowa kometa zbliża się do Ziemi [WIDEO]

Do Ziemi zbliża się kometa C/2022 E3 (graf. NASA)
Do Ziemi zbliża się kometa C/2022 E3 (graf. NASA)

Najnowsze

Popularne

Do Ziemi zbliża się kometa C/2022 E3 (ZTF), która na przełomie stycznia i lutego ma potencjalne szanse być widoczna gołym okiem. Teraz jest dostrzegalna przez teleskopy i lornetki. To tzw. kometa długookresowa, odkryta dzięki przeglądowi nieba o nazwie Zwicky Transient Facility. Korzysta on z 1,22-metrowego Teleskopu Samuela Oschina w Obserwatorium Palomarskim w USA. Ostatni raz mieszkańcy Ziemi widzieli tę kometę 50 tys. lat temu.

SpaceX wystrzelił rakietę Falcon Heavy z wojskowymi systemami satelitarnymi

Amerykańska firma kosmiczna SpaceX, założona przez Elona Muska, wystrzeliła w niedzielę rakietę Falcon Heavy w piątej misji kosmicznej nazwanej...

zobacz więcej

Kometa przeszła przez punkt swojej orbity położony najbliżej Słońca (tzw. peryhelium) 12 stycznia w odległości 1,11 jednostki astronomicznej (1,11 AU), czyli 166 mln km. Obiekt znajduje się 103 mln km od Ziemi, ale najbliżej naszej planety będzie 1 lutego, gdy dystans wyniesie 42 mln km (0,28 AU).


Kometę można zobaczyć w gwiazdozbiorze Korony Północnej, który w drugiej połowie nocy zaczyna wznosić się wyżej nad horyzont. W kolejnych dniach będzie się przemieszczać, co poprawi jej warunki widoczności (już nieco wcześniej będzie widoczna wyżej na niebie) i na przykład 1 lutego będzie widoczna w konstelacji Żyrafy.


Teraz by ją dostrzec potrzebny jest teleskop lub lornetka. Obserwowana jasność komety to około 7 magnitudo i jest to nieco lepszy wynik niż przewidywania, co zwiększa szanse na widoczność gołym okiem za kilkanaście dni.


Według przewidywań na przełomie stycznia i lutego kometa może osiągnąć jasność pozwalającą na dostrzeżenie gołym okiem, aczkolwiek raczej będzie to granica tej widoczności – trzeba będzie mieć ciemne niebo i wiedzieć, w które miejsce patrzeć, aby dostrzec kometę bez lornetki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej