RAPORT

Pogarda

Morawiecki w Berlinie: Stosunki z Rosją to pakt z diabłem

Najnowsze

Popularne

Polska widzi, że imperializm jest najważniejszą częścią polityki Kremla; stosunki z Rosją to pakt z diabłem – powiedział premier Mateusz Morawiecki w Berlinie. Wziął on tam udział w uroczystościach z okazji 50-lecia działalności politycznej Wolfganga Schaeuble, polityka CDU i byłego przewodniczącego Bundestagu.

„Mówią, że jesteśmy młodą demokracją. To nieprawda”. Julia Przyłębska o Konstytucji 3 maja [WIDEO]

Ta konstytucja, mimo że obowiązywała bardzo krótko, była punktem odniesienia, pozwoliła przetrwać zabory i dawała narodowi polskiemu nadzieję, że...

zobacz więcej

– Wojna na Ukrainie pokazała, dokąd sięga Europa; przeniosła środek ciężkości Europy – powiedział premier. 


– Nasza tożsamość to część tożsamości europejskiej. Polska nie jest tylko młodszą siostrą starszych krajów Europy. Polskość to jedna z wielu twarzy europejskości – dodał. Argumentował, że „mamy jedne z najstarszych w Europie tradycji państwowości; polska konstytucja była pierwsza w Europie”. – Polska nie jest młodą demokracją, historia demokracji w Polsce sięga XV wieku. Polaków nie trzeba szkolić w demokracji czy praworządności – mówił.


Według szefa rządu „jedyna rzecz, której powinniśmy się wspólnie nauczyć, to odpowiedni poziom współpracy na rzecz przyszłości Europy”. Zaznaczył, że „zjednoczenie nie powinno być mylone z ujednoliceniem”.


– Europa to wiele kultur i języków. Różnorodność to dziedzictwo, za które ponosimy wspólną odpowiedzialność. Europa rządzona tylko z dwóch lub trzech stolic będzie nas prowadziła w kierunku oligarchizacji – przestrzegł, dodając, że jest to sprzeczne z zasadami demokracji i „z ogólnoeuropejskim interesem”.

Niemcy wysyłają więcej broni niż Polska? Ten wykres wprowadza w błąd

Niemiecki Instytut Kiel od początku wojny na Ukrainie pokazuje zestawienia tego, które z państw najmocniej wspiera Ukrainę. Z ostatnich wykresów...

zobacz więcej

Broń dla Ukrainy


Morawiecki wezwał rząd niemiecki „do zdecydowanego działania polegającego na dostarczeniu wszystkich rodzajów uzbrojenia na Ukrainę”. Przypomniał słowa Jurgena Habermasa, który mówił 10 lat temu, w UE solidarność i demokracja stały się towarem deficytowym.  


– W UE potrzebujemy solidarności, jest to wysiłek na rzecz wspólnej pracy w kierunku w kierunku wspólnej politycznej perspektywy – powiedział.


Szef rządu podkreślił, że „dzisiaj Ukraińcy walczą nie tylko za swoją wolność, lecz także w obronie Europy”.


– Głośno domagaliśmy się obecności wyrzutni pocisków Patriot na Ukrainie i nasz głos został wysłuchany, za to dziękujemy. Klęska Ukrainy może stać się preludium III wojny światowej. Dlatego dzisiaj nie ma powodu do blokowania wsparcia dla Kijowa i odwlekania go w nieskończoność. Wzywam rząd niemiecki do zdecydowanego działania polegającego na dostawie wszystkich rodzajów uzbrojenia na Ukrainę – powiedział Morawiecki.

Von der Leyen: Mamy nauczkę, trzeba było słuchać Polski [WIDEO]

Mamy nauczkę z tej wojny. Trzeba było wsłuchać się w głosy wewnątrz UE, w Polsce, krajach bałtyckich, w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Oni od...

zobacz więcej

„Pakt z diabłem”


– Polska widzi, że imperializm jest najważniejszą częścią polityki Kremla. Stosunki z Rosją to pakt z diabłem. W rosyjskiej myśli politycznej niepodległa Ukraina, kraje bałtyckie czy Polska są nie do pogodzenia z rosyjskim imperium – mówił premier. 


– 30 lat liberalnego pokoju okazało się trzema dekadami przynajmniej częściowej iluzji. Europa zachodnia uwierzyła, że rosyjskiego niedźwiedzia można oswoić. Polska, która przez wiele lat żyła w cieniu Rosji, widzi, że imperializm jest najważniejszą częścią polityki Kremla – mówił.


– Okazało się, że stosunki z Rosją to pakt z diabłem. Polityka „Wandel durch Handel” – zmiana poprzez handel – i projekty, które miały związać Rosję z Europą, nie wypaliły. Okazało się, że założyliśmy sobie pętlę na szyję jako kraje zależne od rosyjskiego gazu. To widać wyraźnie podczas kryzysu w trakcie wojny na Ukrainie – zaznaczył.


Mateusz Morawiecki stwierdził, że to, „co dla Zachodu okazało się niepowodzeniem biznesowym, dla krajów takich jak Ukraina i Polska oraz wszystkich innych położonych między Niemcami i Rosją, okazało się kwestią życia i śmierci”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej