RAPORT

Pogarda

„GW” donosi o bracie komendanta policji. Jest oświadczenie prokuratury

Śledczy apelują, by nie powielać fałszywych informacji (fot. Shutterstock/Anna Gawlik)
Śledczy apelują, by nie powielać fałszywych informacji (fot. Shutterstock/Anna Gawlik)

Najnowsze

Popularne

Prokuratura Regionalna w Lublinie wydała oświadczenie dotyczące artykułu „Gazety Wyborczej” nt. brata komendanta głównego policji Jarosława Szymczyka. Śledczy podkreślają w nim, że tekst zawiera nieprawdziwe informacje, które dotyczą odstąpienia od skierowania przez prokuraturę zażalenia na decyzję sądu o braku aresztu wobec tego mężczyzny. Lubelscy prokuratorzy potwierdzają, że śledztwo w tej sprawie się toczy.

Afera w PZPN. Nowe informacje o śledztwie

Szczeciński sąd nie uwzględnił zażaleń podejrzanych o wyrządzenie milionowej szkody Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej i utrzymał w mocy zastosowane...

zobacz więcej

„Gazeta Wyborcza” podała, że brata komendanta głównego policji Jarosława Szymczyka został zatrzymany i usłyszał pięć zarzutów. Gazeta twierdzi, że najpoważniejsze to udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy, fałszowanie faktur vatowskich i oszustwa dotyczące mienia znacznej wartości. 

 

Według gazety, wpływano na prokuratura prowadzącego sprawę Łukasza S., aby ten nie odwoływał się od decyzji sądu, który nie wyraził zgody na trzymiesięczny areszt. 

 

Oświadczenie w tej sprawie wydała Prokuratura Regionalna w Lublinie. Podkreślono w nim, że tekst gazety „zawiera nieprawdziwe informacje sugerujące pozamerytoryczne motywy odstąpienia od skierowania przez Prokuraturę Regionalną w Lublinie zażalenia na decyzję Sądu Rejonowego w Lublinie o braku aresztu wobec jednego z podejrzanych zatrzymanych w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT”. 

 

W oświadczeniu wyjaśniono, że w listopadzie 2022 r. na polecenie Prokuratury Regionalnej w Lublinie funkcjonariusze CBŚP zatrzymali trzy osoby w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT. 

Były senator PO i radny zatrzymani przez CBA. Szokujące ustalenia

Zatrzymani przez CBA i CBŚP były senator Platformy Obywatelskiej Tomasz M. oraz były członek władz spółki Work Service i wrocławski radny Tomasz H....

zobacz więcej

Sąd nie uwzględnił wniosków o areszt


„Po przedstawieniu zarzutów, prokurator wystąpił do Sądu Rejonowego w Lublinie z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie wszystkich trzech podejrzanych. Sąd nie uwzględnił wniosków prokuratury o areszt tymczasowy. Co do dwóch podejrzanych, sąd stwierdził, że nie istnieje obawa, by podejrzani mieli utrudniać postępowanie przebywając na wolności, zaś co do trzeciego podejrzanego wskazał przesłankę określoną w art. 259 kodeksu postępowania karnego, argumentując że biorąc pod uwagę chorobę onkologiczną osoby najbliższej dla podejrzanego, jego aresztowanie wywołałoby dla niego i tej osoby wyjątkowo ciężkie skutki” – dodano. 

  

„Mając na uwadze argumenty sądu dotyczące choroby osoby najbliższej dla podejrzanego, co do których obrońcy przedstawili dokumentację dopiero w trakcie posiedzenia w przedmiocie rozpoznania wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztowania, Prokuratura Regionalna w Lublinie kierując się zasadami humanitaryzmu odstąpiła od skierowania zażalenia na brak aresztu wobec tego podejrzanego” – podkreślono. 

  

Prokuratura Regionalna w Lublinie zaapelowała o „niepowielanie nieprawdziwych informacji, sugerujących pozamerytoryczne tło decyzji prokuratury o niezaskarżeniu decyzji sądu o braku tymczasowego aresztowania wydanej na podstawie art. 259 kodeksu postępowania karnego”. 

  

Jednocześnie Prokuratura Regionalna w Lublinie oświadczyła, iż wszystkie zarzuty przedstawione podejrzanym zatrzymanym 21 listopada 2022 r. są aktualne, a prokuratura podejmuje czynności mające na celu zakończenie postępowania skierowaniem aktu oskarżenia.

Ministerstwo edukacji prostuje fake news „Gazety Wyborczej”

W artykule „Gazety Wyborczej” zawarte zostały nieprawdziwe informacje dotyczące ministra Przemysława Czarnka – przekazał resort edukacji i nauki,...

zobacz więcej

Oświadczenie w tej sprawie wydało też MSWiA. Ministerstwo stwierdziło, że „policja w opisanej sprawie zachowała się profesjonalnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami, a Łukasz S. został potraktowany przez Policję i organy ścigania jak każdy inny obywatel podejrzewany o popełnienie przestępstwa”. 

  

W oświadczeniu wskazano, że w wyniku działań policji uzyskano materiał dowodowy wobec Łukasza S., który został przekazany do prokuratury. „To również policja, na polecenie prokuratury działającej w oparciu o otrzymany wcześniej materiał dowodowy zatrzymała podejrzanych” – podano. 

  

„Prokurator postawił im zarzuty i skierował wobec nich wniosek do sądu o areszt. Sąd nie przychylił się do tego wniosku wskazując na ciężką chorobę onkologiczną żony Łukasza S.” – dodało MSWiA. 

  

O sprawę został zapytany na poniedziałkowej konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller. – Jeżeli prokuratura stawia zarzuty to bardzo dobrze. Zero jakichkolwiek oszustw podatkowych, tak samo jak i innych gospodarczych, które były codziennością życia gospodarczego w czasach Donalda Tuska. Na to wówczas pozwalano, natomiast za naszych czasów nie ma na to zgody. Liczę na to, że sąd szybko skaże winnych – odpowiedział rzecznik rządu. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej