RAPORT

Pogarda

Capo di tutti capi aresztowany. Był najbardziej poszukiwanym przestępcą we Włoszech

Najnowsze

Popularne

Funkcjonariusze specjalnej jednostki karabinierów aresztowali Matteo Messinę Denaro, najbardziej poszukiwanego we Włoszech przestępcę, szefa sycylijskiej mafii cosa nostry. Był poszukiwany od 1993 r. Figurował na liście 10 najgroźniejszych gangsterów na świecie. Został zatrzymany w prywatnej klinice „La Maddalena” w Palermo, gdzie miał być poddany chemioterapii. Przy aresztowaniu nie stawiał oporu.

Wyrok dożywocia dla szefa mafii za zamachy

Wyrok dożywocia dla Matteo Messiny Denaro, szefa mafii cosa nostra za zamachy w Capaci i w Palermo w 1992 roku. Taką decyzję podjął sąd w...

zobacz więcej

60-letni Messina Denaro to syn szefa cosa nostry w Castelvetrano – Ciccio, niegdyś sojusznika mafii z rejonu Corleone i jej bossa Toto Riiny.


Poszukiwany był od lata 1993 r. Kierował sycylijską mafią od 2006 r., gdy aresztowany został poprzedni boss Bernardo Provenzano, zmarły siedem lat temu w więzieniu.


Messina Denaro został skazany na dożywocie za dziesiątki zabójstw, m.in. za zabicie syna nawróconego mafiosa Giuseppe Di Matteo, który został rozpuszczony w kwasie, a także za zamachy na sędziów śledczych Giovanniego Falcone i Paolo Borsellino w 1992 r.


Matteo Messina Denaro. Ostatni z wielkich bossów cosa nostry


Messina Denaro uważany był za ostatniego poszukiwanego „wielkiego szefa” sycylijskiej mafii. Poszukiwały go przez lata setki policjantów.


Jego aresztowanie porównuje się do sukcesów, jakim było odnalezienie jego poprzedników, czyli bossów cosa nostry: zatrzymanych po 23 latach poszukiwań Toto Riiny i Bernando Provenzano, którzy ukrywali się odpowiednio przez 35 i 43 lata.

Gratulacje przekazali karabinierom prezydent Sergio Mattarella i premier Giorgia Meloni, która wkrótce przyjedzie do Palermo. Minister spraw wewnętrznych Matteo Piantedosi wyraził „ogromne zadowolenie z historycznego wyniku w walce przeciwko mafii”.


„Wielkie zwycięstwo państwa, które pokazuje, że nie poddaje się w obliczu mafii. W rocznicę aresztowania Totò Riiny inny szef przestępczości zorganizowane zostaje pociągnięty do odpowiedzialności”, napisała szefowa włoskiego rządu na Twitterze.

Komentatorzy podkreślają, że aresztowanie jest sukcesem karabinierów, ale fakt, że gangster ukrywał się przez 30 lat, świadczy o tym jak silne są struktury mafijne na Sycylii.


Jak się szacuje, sycylijska mafia zarabia rocznie na handlu narkotykami, wymuszeniach i udział w nielegalnym obiegu gospodarki od 15 do 20 mld euro rocznie.


Włoska mafia poszerza pole działania. Czy nadal grożą zamachy?

Włoska mafia w ciągu ostatnich lat zmieniła swój sposób działania, poszerzyła pole aktywności w wielu branżach włoskiej gospodarki, ale i...

zobacz więcej

Śledztwo, które doprowadziło do złapania Messiny Denaro, prowadzili prokuratorzy z Palermo – Maurizio de Lucia i Paolo Guido – dowiedziała się ANSA.

 

Szef cosa nostry został aresztowany w prywatnej klinice La Maddalena w stolicy Sycylii, gdzie leczył się od ponad roku. Trafił na posterunek karabinierów przy via Perpignano. Jak donosi włoska agencja informacyjna, tuż przed zatrzymaniem funkcjonariusze zapewnili ochronę pozostałym pacjentom placówki medycznej.

 

Czytaj także: Czy nigeryjska mafia przejmie teren włoskiej?

 

– Myślę, że wykonano wielką pracę w ramach trwającego 30 lat śledztwa. Teraz przede wszystkim trzeba się dowiedzieć, kto był w siatce, która go chroniła. Według mnie prawdziwym wyzwaniem będzie teraz odnalezienie tych wszystkich osób, które pozwoliły, by stał się on niewykrywalny i by wymknął się państwu. On nie zrobił tego sam – powiedział w rozmowie z portalem tvp.info Giuseppe Adamo, włoski politolog i autor pracy o międzynarodowych działaniach podejmowanych w celu zwalczania mafii we Włoszech.

'Ndrangheta w Mediolanie. Policja zatrzymała blisko 50 osób

Włoska policja we współpracy z Antymafijną Dyrekcją Śledczą (DIA) z Mediolanu zatrzymała 49 osób m.in. za handel narkotykami, wymuszenia, groźby,...

zobacz więcej

Według eksperta śledczy będą musieli wykryć „całą sieć kontaktów we Włoszech i w Europie, która pozwoliła, by Messina Denaro się ukrywał”.

 

Zdaniem Adamo zatrzymanie gangstera „to naprawdę znacząca wiadomość, ponieważ był to jeden ze światowych rekordów” pod względem czasu ukrywania się. Jak podkreślił, należy zrekonstruować etapy ucieczki bossa cosa nostry, w tym jego adresy zamieszkania w ciągu 30 lat.

 

Włoski politolog w rozmowie z portalem tvp.info wyjaśnił, że szefowi mafii mogła pomagać nawet setka osób, zarówno mafiosi, jak i sprzymierzeńcy. – Ten świat (przestępczy) składa się z sojuszy, z koalicji – mówił Adamo.


Dodał, że w działalność szefa cosa nostry mogły być też zaangażowane „inne organizacje mafijne, co należy zbadać”.

 

– To, co my wiemy, to fakt, że w momencie aresztowania przebywał on w Palermo. To mało prawdopodobne, że był tam przez cały czas. Prawdopodobnie wrócił tam na pewien okres. Jestem pewien, że w ciągu 30 lat mieszkał w wielu innych krajach – w Europie i poza tym kontynentem – powiedział nam ekspert.

 

Czytaj także: Wyrok dożywocia dla szefa mafii za zamachy

 

Jak przypomniał, „sędzia Giovanni Falcone mówił, że mafia jest ludzkim czynnikiem, a jak każde ludzkie zjawisko prędzej czy później się kończy”. – To na pewno jeden z największych ciosów wobec mafii od czasu aresztowania Toto Riiny – ocenił Adamo.


Salvatore Riina miał zlecić ponad 100 zabójstw. Został aresztowany 15 stycznia 1993 r.

Blisko 80-letni boss mafii zaatakował strażników więziennych [WIDEO]

Włoski tygodnik „l’Espresso” opublikował we wtorek nagranie, na którym widać, jak 79-letni mafioso Leoluca Bagarella rzuca się z pięściami na...

zobacz więcej

Sędzia Giovanni Falcone, jego żona Francesca Morvillo i ochroniarze Vito Schifani, Rocco Dicillo i Antonio Montinaro zginęli 23 maja 1992 r.na autostradzie Capaci w prowincji Palermo w wyniku wybuchu trotylu w samochodzie, którym jechał. Niespełna dwa miesiące później w zamachu pod budynkiem przy Via d’Amelio w Palermo zginęli też sędzia Paolo Borsellino i pięciu policjantów.

 

Rząd Włoch a walka z mafią

 

Ekspert odniósł się też do kwestii udziału włoskiego rządu w walkę z mafią we Włoszech.


– Myślę, że wszystkie rządy miały swoją rolę w polowaniu na mafię. Trzeba zobaczyć, jaki był udział obecnego rządu. Znając osoby kompetentne w obecnym rządzie jestem pewien, że miały one swój udział, chociaż zazwyczaj wydział śledczy kontynuuje prace niezależnie od rządu, jaki jest przy władzy – zaznaczył włoski politolog.

 

Niedawno premier Włoch Giorgia Meloni zapewniała, że jedną z podstawowych wytycznych jej gabinetu jest walka z mafią.


– Gwarantujemy, że jeden z instrumentów uznawanych za najskuteczniejszych w walce z mafią, dożywotnie więzienie (carcere ostativo), nie zniknie z naszego systemu – mówiła szefowa włoskiego rządu w jednym z odcinków z serii „Notatki Giorgii” („Gli appunti di Giorgia”).

Przypomniała też wtedy, że kara ta została wprowadzona za sprawą sędziów Falcone i Borsellino. – Jak zapowiedziałam, pierwsze działania tego rządu zostały wymierzone przeciwko mafii – dodała w grudniu Meloni. 


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej