RAPORT

Pogarda

SpaceX wystrzelił rakietę Falcon Heavy z wojskowymi systemami satelitarnymi

W tym roku SpaceX planuje jeszcze cztery starty Falcon Heavy (fot. Paul Hennessy/Anadolu Agency via Getty Images)
W tym roku SpaceX planuje jeszcze cztery starty Falcon Heavy (fot. Paul Hennessy/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Amerykańska firma kosmiczna SpaceX, założona przez Elona Muska, wystrzeliła w niedzielę rakietę Falcon Heavy w piątej misji kosmicznej nazwanej USSF-67, m.in. z dwoma wojskowymi systemami satelitarnymi.

Ogromna kometa coraz bliżej Ziemi. Niedługo można będzie ją dostrzec gołym okiem

Do Ziemi zbliża się kometa C/2022 E3 (ZTF), która na przełomie stycznia i lutego ma potencjalne szanse być widoczna gołym okiem. Obecnie...

zobacz więcej

Start Falcon Heavy, uważanej za najpotężniejszą rakietę operacyjną na świecie, nastąpił z Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego na Florydzie w niedzielę późnym popołudniem czasu miejscowego. W skład ładunku wchodziły dwa wojskowe systemy: SATCOM satelita przekaźnikowy, który zwiększa zdolności komunikacyjne sił zbrojnych oraz ESPA dostarczający m.in. danych dla sił kosmicznych USA.


Rakieta wyniosła również w przestrzeń powietrzną prototypowe systemy wykorzystywane do bezpiecznej komunikacji kosmos-ziemia.


To złożona misja (...) i dlatego jesteśmy tak entuzjastycznie nastawieni do nadchodzącego startu naszego drugiego Falcona Heavy w ciągu zaledwie kilku miesięcy powiedział przed startem rakiety, cytowany przez agencję prasową UPI, gen. dywizji Stephen Purdy, dyrektor wykonawczy programu dowództwa systemów kosmicznych (Assured Access to Space).

Niedzielny start Falcona Heavy był drugim w ostatnich trzech miesiącach po wcześniejszej trzyletniej przerwie. 1 listopada wystrzelono rakietę w misji USSF-44, rozmieszczając na orbicie mikrosatelity dla amerykańskiego wojska opracowane przez spółkę zależną Boeinga, Millennium Space Systems.


W tym roku SpaceX planuje jeszcze cztery starty Falcon Heavy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
Zobacz więcej