RAPORT

Pogarda

Syntetyczne neurony działają prawie, jak naturalne

W przyszłości wynalazek może pomóc w leczeniu ludzi (fot. Shutterstock)
W przyszłości wynalazek może pomóc w leczeniu ludzi (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Szwedzki zespół stworzył syntetyczne neurony, które w dużej mierze przypominają prawdziwe i nawet mogą z nimi współpracować. W przyszłości wynalazek może pomóc w leczeniu ludzi.

Ogromna kometa coraz bliżej Ziemi. Niedługo można będzie ją dostrzec gołym okiem

Do Ziemi zbliża się kometa C/2022 E3 (ZTF), która na przełomie stycznia i lutego ma potencjalne szanse być widoczna gołym okiem. Obecnie...

zobacz więcej

Na łamach periodyku Nature Materials naukowcy z Uniwersytetu w Linköping opisali sztuczną komórkę nerwową, która odtwarza 15 z 20 najważniejszych cech naturalnego pierwowzoru.


Wynalazek nazywa się c-OECN, co stanowi skrót od conductance-based organic electrochemical neuron (oparty na przewodności organiczny, elektrochemiczny neuron).


Jedno z największych wyzwań w tworzeniu sztucznych neuronów to reprodukcja zdolności biologicznych komórek do manipulowania jonami. Tradycyjne syntetyczne neurony zbudowane z krzemu mogą odtworzyć wiele naturalnych cech, ale nie mogą komunikować się za pomocą jonów. Nasze komórki c-OECN wykorzystują natomiast jony, dzięki czemu odtwarzają kilka kluczowych parametrów prawdziwych komórek nerwowych – wyjaśnia kierujący badaniami Simone Fabiano.


Wcześniej jego zespół zaprezentował organiczny tranzystor nowego typu oraz organiczne, drukowane obwody elektroniczne.


Teraz badacze potrafią drukować tysiące tranzystorów na cienkim podłożu i tym sposobem tworzyć sztuczne neurony.


W nowej syntetycznej komórce ruch jonów ściśle kontroluje przepływ prądu elektrycznego w polimerze, z którego neuron jest zbudowany. W dużym stopniu przypomina to działanie naturalnych neuronów.

Ma prawie identyczne rozmiary jak Ziemia. Teleskop Webba potwierdził istnienie egzoplanety

Potwierdzono istnienie planety pozasłonecznej (egzoplanety) LHS 475 b o rozmiarach prawie identycznych, jakie ma Ziemia. Było to możliwe dzięki...

zobacz więcej

Może się z nimi też komunikować, a przy tym, podobnie jak naturalna tkanka, jest miękki, giętki i biokompatybilny.


Sztuczna komórka, zdaniem badaczy, w przyszłości będzie mogła posłużyć do terapii osób z uszkodzonymi nerwami.


W eksperymentach wykonanych przy współpracy z Instytutem Karolinska twórcy neuronu podłączyli go już do nerwu błędnego myszy i z jego pomocą zdołali zmieniać tętno zwierzęcia.


W dalszych badaniach autorzy wynalazku zamierzają pracować nad obniżeniem zużycia energii, które nadal jest znacznie wyższe, niż w żywych komórkach.


Pozostaje wiele kwestii związanych z ludzkim mózgiem i komórkami nerwowymi, które nie do końca rozumiemy. Tak naprawdę, nie wiemy, jak neurony wykorzystują wszystkie 15 cech, które udało nam się odtworzyć. Naśladowanie komórek nerwowych może nam pomóc w lepszym zrozumieniu mózgu i tworzeniu obwodów zdolnych do przeprowadzania zadań wymagających inteligencji – zwraca uwagę dr Padinhare Cholakkal Harikesh, główny autor publikacji.


Przed nami długa droga, ale to badanie to dobry początek – dodaje.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej