RAPORT

Pogarda

W Egipcie odkryto grobowiec królewski sprzed około 3500 lat

W egipskim Luksorze dokonano kolejnego odkrycia. (Fot. Stringer/Anadolu; Getty Images)
W egipskim Luksorze dokonano kolejnego odkrycia. (Fot. Stringer/Anadolu; Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Egipskie władze poinformowały o odkryciu w Luksorze starożytnego grobowca liczącego około 3,5 tys. lat. Według archeologów zawiera on szczątki królewskie z okresu XVIII dynastii, której przedstawiciele rządzili starożytnym państwem w latach jego największego rozkwitu. – Grobowiec został odkryty przez egipskich i brytyjskich badaczy na zachodnim brzegu Nilu, gdzie znajduje się słynna Dolina Królow – poinformował szef Najwyższej Rady Starożytności Egiptu Mostafa Waziri.

Znalazł na swoim polu siekierkę sprzed 5 tys. lat

Mieszkaniec miejscowości Markowicze w gminie Księżpol (woj. lubelskie) odnalazł przypadkowo na swoim polu krzemienną siekierkę sprzed około 5 tys....

zobacz więcej

– Pierwsze elementy odkryte do tej pory wewnątrz grobowca wydają się wskazywać, że pochodzi on z czasów XVIII dynastii faraonów Echnatona i Tutanchamona – zaznaczył Mosafa Waziri. Agencja AFP przypomina, że rządy XVIII dynastii, panującej w okresie zwanym Nowym Państwem, zakończyły się w 1292 roku p.n.e. i są uważane za jeden z najświetniejszych czasów starożytnego Egiptu.


Czytaj także: Ogromna kometa coraz bliżej Ziemi. Niedługo można będzie ją dostrzec gołym okiem


Waziri wyjaśnił, że odnaleziony grobowiec daje rzadki wgląd w okres, w którym starożytnym Egiptem rządził faraon Totmes I, który żył około 1520-1492 p.n.e., około 200 lat przed słynnym Tutanchamonem.


Szef brytyjskiej misji badawczej Piers Litherland z Uniwersytetu w Cambridge powiedział, że „odkryty grobowiec mógł należeć do jednej z królewskich żon lub księżniczek z czasów panowania Totmesa I, a zdecydowana większość z nich nie została odkryta aż do teraz”.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Odkryto nową strukturę mózgu. Wiadomo, do czego służy

Mózg nadal pozostaje najbardziej tajemniczym narządem ludzkiego organizmu. Nawet zaawansowane techniki obrazowania oraz badania molekularne, choć...

zobacz więcej

Mohsen Kamel, urzędnik rządowy, który nadzoruje stanowisko archeologiczne, na którym dokonano odkrycia, powiedział, że odkryty grobowiec był w złym stanie z powodu powodzi w czasach starożytnych. – Niektóre jego części, w tym inskrypcje, zostały zniszczone podczas starożytnych powodzi, które wypełniły komory grobowe piaskiem i osadami wapiennymi – wyjaśnił Kamel.


Czytaj także: Ma prawie identyczne rozmiary jak Ziemia. Teleskop Webba potwierdził istnienie egzoplanety


Dolina Królów niedaleko Luksoru na południu Egiptu była miejscem pochówków przez około pół tysiąca lat, od ok. 1540 r. p.n.e. Większość znajdujących się tam grobowców została splądrowana jeszcze w starożytności i nietknięte komory grobowe są rzadkością. Dlatego odkrycie przez Howarda Cartera i jego chlebodawcy, lorda Carnarvona w listopadzie 1922 roku grobowca Tutanchamona, jedynego niesplądrowanego grobowca faraona z zachowanym bogatym wyposażeniem, było wielką sensacją. W grobowcu znaleźli oni ponad 5 tys. przedmiotów sprzed 3300 lat, z których część wykonano ze złota.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej