RAPORT

Pogarda

Ogromna kometa coraz bliżej Ziemi. Niedługo można będzie ją dostrzec gołym okiem

C/2022 E3 (ZTF)  zaliczana jest do grupy komet długookresowych. (Fot. Alan Dyer/VW PICS/Universal Images Group; Getty Images)
C/2022 E3 (ZTF) zaliczana jest do grupy komet długookresowych. (Fot. Alan Dyer/VW PICS/Universal Images Group; Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Do Ziemi zbliża się kometa C/2022 E3 (ZTF), która na przełomie stycznia i lutego ma potencjalne szanse być widoczna gołym okiem. Obecnie dostrzegalna jest przez teleskopy i lornetki. To tzw. kometa długookresowa, która została odkryta dzięki przeglądowi nieba o nazwie Zwicky Transient Facility, który korzysta z 1,22-metrowego Teleskopu Samuela Oschina w Obserwatorium Palomarskim w USA.

Grzyb z Białowieży pomoże zwalczyć groźną chorobę pszczół [WIDEO]

Zespół naukowców Politechniki Białostockiej może rozwiązać globalne problemy pszczół. Opatentował ekstrakt z grzyba z Puszczy Białowieskiej, który...

zobacz więcej

Odkrycia dokonali 2 marca 2022 roku astronomowie Bryce Bolin i Frank Masci. Miała wtedy jasność 17,3 magnitudo i znajdowała się 640 milionów kilometrów od Słońca. Początkowo przypuszczano, że to planetoida, ale potem odkryto jej kometarny charakter.


Czytaj także: Ma prawie identyczne rozmiary jak Ziemia. Teleskop Webba potwierdził istnienie egzoplanety


Kometa przeszła przez punkt swojej orbity położony najbliżej Słońca (tzw. peryhelium) 12 stycznia br. w odległości 1,11 jednostki astronomicznej (1,11 AU), czyli 166 milionów kilometrów. Obecnie obiekt znajduje się 103 miliony kilometrów od Ziemi, ale najbliżej naszej planety będzie 1 lutego br., gdy dystans wyniesie 42 miliony kilometrów (0,28 AU).


Obecnie kometę można zobaczyć w gwiazdozbiorze Korony Północnej, który w drugiej połowie nocy zaczyna wznosić się wyżej nad horyzont. W kolejnych dniach będzie się przemieszczać, co poprawi jej warunki widoczności (już nieco wcześniej będzie widoczna wyżej na niebie) i np. 1 lutego będzie widoczna w konstelacji Żyrafy.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Fast food zabija wątrobę. Szkodzą nawet drobne przekąski

Uzyskiwanie zaledwie jednej piątej ilości dziennej dawki kalorii z pokarmów typu fast food może powodować niebezpieczne gromadzenie się tłuszczu w...

zobacz więcej

Teraz, by ją dostrzec potrzebny jest teleskop lub lornetka. Aktualna obserwowana jasność komety to około 7 magnitudo i jest to nieco lepszy wynik niż przewidywania, co zwiększa szanse na widoczność gołym okiem za kilkanaście dni. Według przewidywań, na przełomie stycznia i lutego kometa może osiągnąć jasność pozwalającą na dostrzeżenie gołym okiem, aczkolwiek raczej będzie to granica tej widoczności – trzeba będzie mieć ciemne niebo i wiedzieć, w które miejsce patrzeć, aby dostrzec kometę bez lornetki.


Czytaj także: Odkryto nową strukturę mózgu. Wiadomo, do czego służy


5 i 6 lutego kometa będzie przemieszczać się w okolicach jasnej gwiazdy Kapella, z kolei 10 i 11 lutego będzie przechodzić na niebie w pobliżu Marsa w odległości 1,5 stopnia, a od 13 do 15 lutego przejdzie na tle gromady otwartej Hiady, w pobliżu jasnej gwiazdy Aldebaran.


Bieżące informacje o położeniu i jasności komety można znaleźć np. na stronie https://theskylive.com/c2022e3-info albo uzyskać z programów komputerowych typu planetarium (np. darmowe Stellarium, powszechnie używane przez miłośników astronomii) lub stosownych aplikacji mobilnych.



Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej