RAPORT

Pogarda

Gliński: W całym kraju realizowanych jest blisko 150 nowych projektów w dziedzinie kultury

Najnowsze

Popularne

W całym kraju realizowanych jest 146 projektów z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w sferze kultury i dziedzictwa narodowego. Ich łączny koszt to 3 mld zł, z czego niecałe 2 mld zł to wkład unijny – powiedział w piątek wicepremier, szef resortu kultury Piotr Gliński.

100. rocznica urodzin Jerzego Nowosielskiego. „Wielki malarz ikon i abstrakcji”

zobacz więcej

Wicepremier odwiedził Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, które od 2016 r. realizuje projekt „Rewitalizacja i udostępnienie poprzemysłowego Dziedzictwa Górnego Śląska”. Minister zaznaczył, że warta 122 mln zł inwestycja, w której prawie 70 mln zł pochodzi z POIiŚ, dobiega już końca.


Bardzo się cieszę, że ta bardzo trudna inwestycja tak sprawnie przebiega; w przyszłym roku będzie już ukończony cały projekt, ale już widzimy efekty, bo 90 proc. zostało już zrealizowane – powiedział Gliński. Jak ocenił, zabrzańska placówka jest jednym z czołowych muzeów technicznych w Polsce i przykładem tego, jak bardzo tego typu inwestycje są potrzebne. – Mają one walor poznawczy, edukacyjny, wspólnotowy, łączący – zauważył.


3 mln złotych na inwestycje


Minister zaznaczył, że inwestycja w Zabrzu to jeden ze 146 projektów z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, których łączny koszt wynosi 3 mld zł, z czego niecałe 2 mld zł to wkład unijny, reszta to środki krajowe.

„Trwała ofensywa muzealna”. Minister kultury podsumowuje rok

zobacz więcej

– Wszystko warto także interpretować w kontekście całego wysiłku inwestycyjnego w kulturze i dziedzictwie narodowym w ostatnich latach, ponieważ te nasze inwestycje to już jest w tej chwili 6250 inwestycji w całej Polsce (...) – wskazał wicepremier.


– To jest duża satysfakcja, bo te inwestycje są kochane przez Polaków; nie tylko zresztą – przez turystów, przez tych ludzi, którzy korzystają w kultury, z naszym muzeów, z instytucji samorządowych, tych, które są prowadzone przez ministerstwo czy przez stowarzyszenia czy instytucje prywatne, które wspieramy – dodał. – Ponad 6 tys. inwestycji w siedem lat - to jest chyba dobry wynik – przekonywał.


Coraz chętniej bywamy w muzeach


Minister wyraził także zadowolenie z frekwencji w placówkach muzealnych w Polsce, która – jak mówił – odbudowuje się po pandemii, a w muzeum w Zabrzu jest już więcej zwiedzających niż w 2019 r. Wyjątkiem są, jak mówił, muzea zwiedzane głównie przez turystów zagranicznych. – Ale i także z zagranicy coraz więcej osób wraca i korzysta z oferty kulturalnej, która przedstawiamy – zaznaczył.

Pamięć o ofiarach niemieckich zbrodni na Pomorzu. Powstanie Muzeum Piaśnickie

Mam nadzieję, że projekt uchwały o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej lada moment zostanie przyjęty przez...

zobacz więcej

Gliński wskazał, że zabrzańskie muzeum jest szczególnym miejscem dla Śląska w związku z zachodzącymi w tym regionie zmianami. – Dzisiaj zresztą bardzo dobra wiadomość: polski Sejm przyjął ostatecznie ustawę o Funduszu Transformacji Województwa Śląskiego, więc będzie dodatkowe wsparcie dla tych wszystkich koniecznych zmian transformacyjnych. Zresztą, jak państwo wiecie, one także podlegają rewizji w związku z różnymi sytuacjami geopolitycznymi. Ale jest oczywiste, że musimy unowocześniać naszą ofertę nie tylko kulturalną, ale każdą inną cywilizacyjną tu na Śląsku i państwo polskie jest w to zaangażowane – podkreślił minister.


Jest rzeczą zupełnie oczywistą, że budżet centralny musi wspierać rozwój regionalny i staramy się to robić. (...) Muzeum Górnictwa Węglowego jest takim doskonałym przykładem – podsumował.


Podczas wizyty w Zabrzu minister odwiedził dwa najważniejsze poprzemysłowe obiekty współprowadzonego przez samorządy miasta i województwa Muzeum Górnictwa Węglowego – jedną z lokalizacji Sztolni Królowa Luiza i kopalnię Guido, gdzie zwiedził podziemną trasę turystyczną.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej