RAPORT

Pogarda

Hiszpanie powołali polityków na sędziów. Lewicowa minister: Niemcy też tak robią

Europoseł Patryk Jaki. (fot. TT/@PatrykJaki)
Europoseł Patryk Jaki. (fot. TT/@PatrykJaki)

Najnowsze

Popularne

Lewicowa hiszpańska minister Pilar Llop gościła w Parlamencie Europejskim. Jak relacjonuje polski europoseł Patryk Jaki, odpowiadając na zarzuty dotyczące tego, że w Hiszpanii właśnie powołano polityków partii rządzącej na sędziów Llop stwierdziła, że tak samo robią Niemcy. – Dlaczego pani rząd i pani partia jest tak mocno zaangażowana w atakowanie Polski za sposób powoływania Rady Sądownictwa, skoro jest dokładnie taki sam jak w Hiszpanii? – pytał Jaki.

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego: „Tu nie chodzi o żadną praworządność”

„Po ostatnich wypowiedziach szefowej KE Ursuli von der Leyen odnoszę wrażenie, że tu nie chodzi o żadną praworządność. Nie rozumiem, dlaczego mimo...

zobacz więcej

– Powiedzmy sobie wprost i niech to wszyscy usłyszą. W Hiszpanii politycy wybierają sędziów – mówił podczas debaty w PE Patryk Jaki. Jak dodał, „co więcej, w Hiszpanii politycy zostają sędziami”.


– Jak to świetnie pani minister zauważyła, odpowiadając na pytanie EPP, że przecież możecie powoływać polityków do Trybunału, bo Niemcy robią to samo – no świetne wytłumaczenie! – mówił europoseł. Jak dodał, „w Hiszpanii – jako jedynym państwie, które znam w UE, są stowarzyszenia polityczne, do których należą sędziowie i prokuratorzy – lewicowi i prawicowi”. 


– Czy zna pani jakieś inne państwo, gdzie można coś takiego robić? – pytał Jaki. 


Chciałbym się zapytać, dlaczego pani rząd i pani partia jest tak mocno zaangażowana w atakowanie Polski za sposób powoływania Rady Sądownictwa, skoro jest dokładnie taki sam jak w Hiszpanii?– kontynuował. 


Polski polityk zapytał hiszpańską minister, czy jest zwolenniczką tego, „żeby Europa była równa i zasady były dla wszystkich równe, czy ma być taki instytucjonalny rasizm, gdzie są narody którym wolno więcej i takie, którym wolno mniej”.  


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej