RAPORT

Pogarda

Był bohaterem skazanym na zapomnienie. Premiera filmu „Rotmistrz Pilecki”

Pilecki został zamordowany przez komunistów (fot. youtube)
Pilecki został zamordowany przez komunistów (fot. youtube)

Najnowsze

Popularne

Bohaterem filmu jest rotmistrz Witold Pilecki, żołnierz i oficer kawalerii, bohater wojenny, mąż, patriota i ojciec. Jedna z najbardziej wyrazistych postaci II wojny światowej. Całość, w formie siedmiu aktów, w sposób syntetyczny pokazuje losy Witolda Pileckiego, jego dramatyczne wybory życiowe, motywacje i tragiczną śmierć. Premiera produkcji odbędzie się dzisiaj w serwisie Youtube o godz. 20.

120. rocznica urodzin rotmistrza. Kim był Witold Pilecki?

Dziś 120. rocznica urodzin rotmistrza.

zobacz więcej

Witold Pilecki był członkiem polskiego ruchu oporu, oficerem polskiego wywiadu i konspiratorem, człowiekiem, który dobrowolnie zdecydował się na infiltrację prawdziwego piekła na ziemi – niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz. W obozie był współtwórcą ruchu oporu. Po brawurowej ucieczce w czasie Świąt Wielkanocnych z 26 na 27 kwietnia 1943 r. tworzył słynne raporty, zwane Raportami Witolda, czyli osobiste relacje z obozu, które były przedstawiane przez rząd polski zachodnim aliantom jako dowody niemieckich bestialstw i zbrodni. Był uczestnikiem powstania warszawskiego i bohaterskim dowódcą obrony „Reduty Witolda”. Nieludzko torturowany, został potem zamordowany przez komunistów strzałem w tył głowy 25 maja 1948 r. o godz. 21.30. 


Losy bohatera mogą stanowić metaforę dziejów całego polskiego narodu, który w samym środku XX stulecia został straszliwie dotknięty przez dwa największe totalitaryzmy – nazizm i sowiecki komunizm.


„Rotmistrz Pilecki” 2022 to film krótkometrażowy, który składa się z siedmiu aktów, które w sposób syntetyczny pokazują losy Pileckiego, jego dramatyczne wybory życiowe, motywacje i tragiczną śmierć. Premiera odbędzie się w piątek 13 stycznia w serwisie YouTube.

Twórcy filmu:

Pomysł / Miłosz A. Lodowski; Scenariusz /Miłosz Kozioł, Miłosz A. Lodowski; Reżyseria / Miłosz Kozioł; W rolach głównych / Marcin Sianko, Ian McQuillan-Grace, Marcin Sosnowski; Zdjęcia / Mateusz Mirocha; Muzyka / Jan Stokłosa; Dźwięk / Wojtek Pawluczuk; Charakteryzacja / Dominik Szatkowski; Kostiumy / Gala Otenko; Montaż / Agnieszka Białek; Scenografia / Paweł Baryła; Dyrekcja kreatywna / MxM Production House; Kierownictwo produkcji / Aleksandra Mirocha; Producent / Fundacja Edukacji i Sztuki; Producent wykonawczy / Bosko; Producent liniowy / Mateusz Mirocha.


Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki Rzeczypospolitej Polskiej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej