RAPORT

Pogarda

Złe wieści dla miłośników greckich wakacji

Grecka branża turystyczna nie musi się jednak bać braku zagranicznych gości (fot. Shutterstock)
Grecka branża turystyczna nie musi się jednak bać braku zagranicznych gości (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Złe wieści dla miłośników greckich wakacji przyniósł portal Ekathimerini. Według szacunków dziennikarzy tego greckiego serwisu ceny w umowach, które podpisują miejscowi hotelarze z głównymi europejskimi organizatorami wycieczek, wzrosły w sezonie turystycznym 2023 średnio o 12 procent w stosunku do zeszłego roku. W przypadku prywatnych rezerwacji ceny mogą być nawet dwukrotnie wyższe niż rok temu.

Dni wolne od pracy w 2023 roku. Kiedy wypadają święta?

W 2023 roku będzie 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Jak zaplanować urlop, by dobrze wykorzystać dni wolne od pracy? Sprawdziliśmy, kiedy wypadają...

zobacz więcej

Podwyżki o średnio 12 proc. dotyczą pakietów wakacyjnych sprzedawanych w krajach Europy przez takie biura podróży, jak TUI Group, Der Touristik, Apollo, Seniorenreisen, Ideal Tours, Springer Reisen i innych. „Pomimo wzrostu cen, którego główną przyczyną jest inflacja, najwięksi operatorzy szacują, że w tym roku będą w stanie sprzedać jeszcze więcej pakietów turystycznych" – podaje Ekathimerini. Podwyżki – zależne od miejsca docelowego i popularności, jaką cieszy się dana propozycja urlopowa na europejskich rynkach – wahają się między 10 a 15 proc. 

 

Ze znacznie większym wzrostem cen muszą się liczyć osoby, które nie skorzystają z usług biur podróży, ale sami zarezerwują sobie wakacyjny pobyt w Grecji. „W takich przypadkach koszt może być nawet dwa razy większy niż w 2022 roku" – twierdzą źródła portalu. Całkowity koszt zorganizowanego wypoczynku dla rodziny, która zamierza udać się z jednego z krajów Europy na greckie wakacje, prawdopodobnie znacznie wzrośnie także z powodu wzrostu kosztów transportu lotniczego. Zdaniem portalu Ekathimerini grecka branża turystyczna nie musi się jednak bać braku zagranicznych gości. Chęć do podróżowania u mieszkańców Europy jest bowiem bardzo silna, nawet większa niż w 2022 roku. 

 

Portal Ekathimerini zauważa jednak, że przedstawiciele branży turystycznej spodziewają się tego, iż urlopy zagranicznych gości będą w tym roku krótsze niż jeszcze rok temu, ponieważ spadek dochodów europejskich gospodarstw domowych spowodowany inflacją ograniczy budżety na wakacyjny wyjazd. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej