RAPORT

Pogarda

Wozy AMX-10 RC dla Ukrainy. Francja przekaże je za dwa miesiące

Produkcja AMX-10 RC rozpoczęła się w 1979 roku, wyprodukowano 480 wozów tego typu (fot. Gouhier Nicolas/ABACA / Abaca Press / Forum)
Produkcja AMX-10 RC rozpoczęła się w 1979 roku, wyprodukowano 480 wozów tego typu (fot. Gouhier Nicolas/ABACA / Abaca Press / Forum)

Najnowsze

Popularne

O przekazaniu wozów wojskowych poinformowało w piątek ministerstwo obrony Francji w oświadczeniu wydanym po rozmowie telefonicznej francuskiego ministra obrony Sebastiena Lecornu z jego ukraińskim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem, która odbyła się w czwartek. Lecornu potwierdził po raz kolejny „niezachwiane wsparcie” dla Ukrainy.

Prezydent Ukrainy w TVP: Polska wzięła nas w ramiona

Polska zadziwiła nas i cały świat uściskiem, wzięła nas w ramiona. Przyjęła miliony Ukraińców. Jestem wdzięczny drużynie prezydenta, premiera i...

zobacz więcej

W rozmowie Lecornu potępił także osyjskie ataki na ukraińską infrastrukturę cywilną.

Minister Reznikow napisał na Twitterze, że „odbył owocną rozmowę” z francuskim ministrem obrony i podziękował za przekazany wcześniej Ukrainie francuski systemy obrony przeciwlotniczej Crotale.


Biuro prasowe prezydenta Francji Emmanuela Macrona zapowiedziało pod koniec grudnia 2022 r., że Paryż dostarczy Ukrainie wozy AMX-10 RC, „chcąc wzmocnić pomoc wojskową, która została już udzielona Kijowowi”.


AMX-10 RC to pojazdy na kołach, a nie na gąsienicach, dlatego są „bardzo mobilne”, „stare, ale potężne” – wyjaśniła francuska agencja AFP.

Produkcja wozów bojowych AMX-10 RC rozpoczęła się w 1979 r. i łącznie wyprodukowano 480 wozów tego typu. Brały one udział w operacji „Pustynna burza” w Iraku w 1991 r., używane są również w ramach sił pokojowych ONZ w Kosowie.


Zobacz także: Polska chce wysłać Leopardy na Ukrainę. „Welt”: Kanclerz dotąd kategorycznie odmawiał

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej