RAPORT

Pogarda

Mówienie, że TVN kłamie i manipuluje, będzie zakazane? Kuriozalny pozew stacji

Najnowsze

Popularne

TVN pozwała TVP i Samuela Pereirę za zacytowanie opinii Tomasza Sakiewicza, który  na antenie TVP Info przekonywał, że TVN manipuluje, „pomaga ukryć sprawę o Smoleńsku” oraz „kłamie w żywe oczy”. Opinia dziennikarza nie spodobała się właścicielom TVN-u, którzy domagają się wpłaty na swoją fundację 100 tys. zł. oraz prewencyjnego, rocznego zakazu (akurat w czasie kampanii wyborczej) mówienia m. in., że „TVN kłamie” albo „publikacje TVN są zmanipulowane”.

„Holding”. Szokujące kulisy powstania TVN [REPORTAŻ]

Służby specjalne PRL, tajni współpracownicy komunistycznej bezpieki, członkowie PZPR, WSI, spółki w rajach podatkowych – red. Marcin Tulicki...

zobacz więcej

Każdy podmiot na medialnym rynku ma prawo krytykować konkurencję, bo na tym m.in. polega wolność słowa, jednak TVN chce to uniemożliwić przy pomocy sądów. Stacja w przysłanym TVP i Samuelowi Pereirze, szefowi portalu tvp.info pozwie żąda przeprosin, wpłacenia na fundację 100 tys. złotych oraz (!) zakazania dziennikarzom przez rok używania takich zwrotów jak:


TVN kłamie;

TVN jest stacją Putina;

TVN podaje informacje; które chronią Putina;

TVN ukrywa prawdę o katastrofie smoleńskiej;

publikacje TVN są zmanipulowane.


TVN i „uczciwa praca wobec widzów”. Kilkanaście przykładów na to, jak są oszukiwani od lat

„Naszą misją i naszym zadaniem jest informowanie o istotnych sprawach, bez względu na to, kto jest u władzy i jaką opcję reprezentują bohaterowie...

zobacz więcej

Wypowiedź na antenie TVP Info


Pozew został wysłany w odpowiedzi na słowa Tomasza Sakiewicza, który na antenie TVP Info odnosił się do materiału stacji TVN nt. katastrofy smoleńskiej.


„Powołany przez Prokuraturę Krajową międzynarodowy zespół biegłych nie znalazł na ciałach ofiar katastrofy smoleńskiej obrażeń, które wskazywałyby na wybuch” — podał TVN24, powołując się na nieoficjalne informacje. – To manipulacja. Kłamią w żywe oczy – skomentował tę informację Sakiewicz.


TVN powiedział, że wykluczono eksplozje, zamach. Z tego dokumentu to nie wynika. Prokuratura wnioskuje o badanie pod tym kątem, czy jest możliwe. Dotychczasowe śledztwo tego nie ustaliło. [...] Nie ma tam informacji, że wykluczono wybuch – powiedział w grudniu 2022 roku redaktor naczelny „Gazety Polskiej”.


Szerzej tę sprawę opisał serwis niezalezna.pl TUTAJ.


Zastraszanie dziennikarzy


– Odbieram to jako próbę zastraszenia i chęć wywołania efektu mrożącego wobec wszystkich dziennikarzy – powiedział Samuel Pereira, komentując pozew TVN. W opinii szefa portalu tvp.info próba ta sprowadza się do tego, żeby „dziennikarze nie mieli prawa do krytykowania nie tylko Platformy Obywatelskiej czy Donalda Tuska, ale też najbardziej sprzyjającej tej partii telewizji, jaką jest TVN”.

Manipulacja ws. cen biletów PKP Intercity w TVN24. Ekspert krytykuje materiał, w którym się pojawił

„Chwytliwa teza, że bilety PKP IC są droższe niż DB, jest nieprawdziwa. Tłumaczyłem to 5 minut...” – napisał na Twitterze Jakub Madrjas –...

zobacz więcej

Analogiczny pozew do tego, jaki otrzymała TVP i Pereira, otrzymało Słowo Niezależne, czyli wydawca portalu Niezalezna.pl, i redaktor naczelny Grzegorz Wierzchołowski. Ten pozew także jest odpowiedzią na cytowanie Tomasza Sakiewicza, który wypowiadał się na antenie TVP Info.


– TVN wytaczał nam już procesy. Ten jest najnowszy i najbardziej bezczelny, bo chce zakazu mówienia o nich. Widać wyraźnie, że ścigają się, kto zbuduje większy knebel, kto bardziej zagrozi wolności słowa – powiedział w „Wiadomościach” TVP Tomasz Sakiewicz, odnosząc się także od wcześniejszych procesów, które wytoczył jego gazecie Donald Tusk. 


Próba kneblowania przez Tuska


To nie jedyny atak na TVP w ostatnim czasie. Donald Tusk pozwał telewizję publiczną, dyrektora TAI Jarosława Olechowskiego i red. Marcina Tulickiego za film „Nasz człowiek w Warszawie”. Autor dokumentu przytacza wybór archiwalny wypowiedzi Tuska z czasu, gdy jako premier odpowiadał za politykę zagraniczną. Polityk zarzucił mu manipulację.


Donald Tusk najbardziej się boi tego, że wyznaczone mu zadanie, czyli przejęcie władzy w Polsce, będzie niemożliwe i dlatego domaga się cenzury, którą można kojarzyć raczej z reżimami autorytarnymi – komentował postępowanie Tuska Robert Biedroń, publicysta portalu wpolityce.pl. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej