RAPORT

Pogarda

Nazistowski mundur premiera Nowej Południowej Walii. Przyznał się

Dominic Perrottet (fot.  Brett Hemmings/CA/Cricket Australia/Getty)
Dominic Perrottet (fot. Brett Hemmings/CA/Cricket Australia/Getty)

Najnowsze

Popularne

Dominic Perrottet, premier położonej w Australii Nowej Południowej Walii, po 20 latach przyznał się do noszenia nazistowskiego munduru. Tłumacząc się na konferencji prasowej, ze łzami w oczach zapewniał, że był to straszny błąd, który dręczył go przez większość życia. Skandal ujrzał światło dzienne dzięki osobie z jego gabinetu.

Krzyżówka przypomina kształtem swastykę. „To nie pierwszy raz w »NYT«”

„New York Times” opublikował krzyżówkę w kształcie swastyki, w dodatku w pierwszy dzień Chanuki, jednego z najważniejszych żydowskich świąt –...

zobacz więcej

Perrottet przyznał się do noszenia w dniu swoich 21. urodzin nazistowskiego munduru po tym, gdy sprawa została podniesiona przez członka jego rządu. Premier w opublikowanym w sieci nagraniu zaznaczył, że był to błąd, którego żałuje i się wstydzi.


Pogłoski o istnieniu zdjęcia 


– W tym wieku nie rozumiałem do końca znaczenia tego munduru, to była głupia decyzja i fatalny błąd bezrefleksyjnego 21-latka – oświadczył polityk.


Plotki o istnieniu zdjęcia szkodzącego premierowi krążyły od kilku dni. Perrottet powiedział, że nie wie, czy istnieje jego zdjęcie w tym stroju i nie jest jasne, czy zostało ono udostępnione mediom. Zdecydował się jednak przeciąć temat i do wszystkiego się przyznać.


Na tak szybkiej reakcji mógł zaważyć... kalendarz. Do wyborów państwowych zostały zaledwie trzy miesiące. Pojawiają się sugestie, że plotka o istnieniu zdjęcie została rozpowszechniona przez niezadowolonych członków frakcji Perrotteta na prawicy.

„Był i jest przyjacielem Żydów”


David Ossip, przewodniczący społeczności żydowskiej Nowej Południowej Walii, najbardziej zaludnionego stanu Australii, powiedział w czwartek, że premier skontaktował się z nim przed publicznym przyznaniem się do noszenia nazistowskiej symboliki, by „wyrazić swoją szczerą skruchę z powodu decyzji podjętej w czasach młodzieńczych”.


– Premier był i nadal jest przyjacielem społeczności żydowskiej – dodał Ossip.


Zobacz także: Rzeźby zrobione dla Hitlera wystawione w berlińskim muzeum

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej