RAPORT

Pogarda

Fast food zabija wątrobę. Szkodzą nawet drobne przekąski

Jemy coraz więcej fast foodu. To fatalnie wpływa na wątrobę (fot. Shutterstock/Nor Gal)
Jemy coraz więcej fast foodu. To fatalnie wpływa na wątrobę (fot. Shutterstock/Nor Gal)

Najnowsze

Popularne

Uzyskiwanie zaledwie jednej piątej ilości dziennej dawki kalorii z pokarmów typu fast food może powodować niebezpieczne gromadzenie się tłuszczu w wątrobie. Stłuszczenie tego organu może prowadzić do marskości i niewydolności, a nawet raka – ostrzegają naukowcy.

Fast foody bardziej szkodliwe niż 30 lat temu

Pomimo dodania „zdrowych” pozycji do menu, restauracje typu fast food są jeszcze bardziej szkodliwe dla zdrowia niż 30 lat temu. W ciągu trzech...

zobacz więcej

Naukowcy z University of Southern California (USA) podali kolejny argument przeciwko częstemu korzystaniu z tzw. śmieciowego jedzenia. Badając ludzi z otyłością lub cukrzycą, odkryli oni dwie zależności dotyczące zdrowia wątroby.


Osoby ze wspomnianych grup, które zapewniają sobie z takiej żywności nawet tylko 20 proc. dziennej dawki kalorii, mają znacząco więcej tłuszczu w wątrobie. Osoby bez wymienionych przypadłości, ale jedzące podobne ilości fast foodu, doświadczają umiarkowanego wzrostu ilości tłuszczu w wątrobie. Ale i to przekłada się na większe ryzyko dla zdrowia.


Wpływ fast foodu na wątrobę


„Zdrowa wątroba zawiera niewiele tłuszczu, zwykle mniej niż 5 proc. Nawet umiarkowany wzrost jego ilości może prowadzić do niealkoholowego stłuszczenia wątroby” – alarmuje dr Ani Kardashian, hepatolog, autorka publikacji, która ukazała się w piśmie „Clinical Gastroenterology and Hepatology”.


Czytaj także: Skandal z chińskimi kurczakami. Przeterminowane mięso w fast foodach


„Wyraźny wzrost ilości tłuszczu w wątrobie u osób z otyłością lub cukrzycą jest szczególnie uderzający i prawdopodobnie wynika z tego, że choroby te powodują większą podatność na odkładanie się tłuszczu w wątrobie” – tłumaczy.

Za mało burgera w burgerze. Urzędnicy skontrolowali fast foody

W cielęcinie z curry z ryżem i surówką znajdowała się wieprzowina, sałatka z łososiem nie miała podanej masy ryby, a w daniu z serem był produkt...

zobacz więcej

Wcześniejsze badania wielokrotnie wskazywały już na znaczenie fast foodu w kontekście rozwoju cukrzycy i otyłości. Jak jednak twierdzi dr Kardashian, jej projekt jest jednym z pierwszych, który wskazuje wprost na uszkodzenia wątroby.


Badaczka podkreśla przy tym, że według wyników badania wątrobę może uszkodzić już stosunkowo niewielka ilość niezdrowej żywności.


Fast food. Dlaczego jest niezdrowy?


„Jeśli ktoś je jeden posiłek dziennie w restauracji typu fast food, może myśleć, że nie robi sobie krzywdy. Jednak jeśli posiłek ten obejmie jedną piątą dziennej dawki kalorii, oznacza to ryzyko dla wątroby” – mówi dr Kardashian.


Nadmierna ilość tłuszczu w wątrobie może prowadzić do niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Ono z kolei może przerodzić się w zwłóknienie, a potem – w niewydolność, a nawet raka.


Czytaj także: Krach w gastronomii, spadki ruchu nawet w fast foodach


W zachodnim świecie stłuszczenie wątroby jest częste, np. w USA dotyka aż 30 proc. populacji – przypominają badacze.

Zespół dr Kardashian doszedł do swoich wniosków po przeanalizowaniu danych na temat żywienia i stanu wątroby 4 tys. dorosłych osób. W tej grupie 52 proc. spożywało czasami „śmieciowe jedzenie”, a 29 proc. z nich uzyskiwało z takiej żywności przynajmniej jedną piątą dawki kalorii.


Tylko te 29 proc. doświadczyło wzrostu ilości tłuszczu w wątrobie.


Jemy więcej fast foodu od pandemii COVID-19


„Nasze wyniki są szczególnie alarmujące w świetle tego, że konsumpcja fast foodu wzrosła w czasie ostatnich 50 lat, niezależnie od statusu społeczno-ekonomicznego” – uczula autorka badania.


„Zaobserwowaliśmy także wyraźny wzrost w czasie pandemii COVID-19, co prawdopodobnie wiąże się ze spadkiem aktywności restauracji oferujących tradycyjne jedzenie i pogorszeniem się bezpieczeństwa żywnościowego populacji. Obawiamy się, że od czasu zbierania danych liczba osób ze stłuszczeniem wątroby jeszcze wzrosła” – dodaje ekspertka.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej