RAPORT

Pogarda

Protesty aktywistów klimatycznych w Niemczech. Szefowa MSW: Mam zero zrozumienia dla ich przemocy

Aktywiści klimatyczni w Nadrenii - Północnej Westfalii (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Aktywiści klimatyczni w Nadrenii - Północnej Westfalii (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser ostro skrytykowała charakter protestów aktywistów klimatycznych w przeznaczonej do wyburzenia pod rozbudowę odkrywkowej kopalni węgla brunatnego we wsi Lutzerath na zachodzie kraju. – To jest nieodpowiedzialne, mam zero zrozumienia dla przemocy – powiedziała portalowi RND.

Niemcy chcą wydobywać węgiel. Policja nie radzi sobie z aktywistami

Policja rozpoczęła we wtorek usuwanie barykad na terenie dojazdowym do wsi Lutzerath na zachodzie RFN, która ma zostać wyburzona, aby niemiecka...

zobacz więcej

– Ci, którzy ustawiają płonące barykady lub chowają się w chwiejnych domkach na drzewach, narażają siebie i służby na wielkie niebezpieczeństwo – podkreśliła Faeser.


– Mam zero zrozumienia dla przemocy i zero zrozumienia dla rozstrzygania kwestii politycznych na plecach policjantów. W demokracji decydują parlamenty i demokratycznie wybrane rządy – zaznaczyła. Dodała, że ci, którzy chcą siłą przeforsować swoje postulaty, porzucają ten konsensus.


Jednocześnie minister podziękowała policjantom „za tę trudną operację”.


W środę rano niemiecka policja rozpoczęła akcję usuwania aktywistów ze wsi Lutzerath. Aktywiści klimatyczni od tygodnia okupują tereny należące do koncernu energetycznego RWE, który planuje zburzenie zabudowań i wydobycie węgla na tym obszarze.


Według policji w Akwizgranie, w Lutzerath w kierunku policji rzucano kamienie i materiały pirotechniczne. Na Twitterze policja apelowała o pokojowe zachowanie i stosowanie się do poleceń służb porządkowych. W akcji bierze udział policja z 14 krajów związkowych oraz policja federalna.
Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej