RAPORT

Pogarda

Rośnie liczba cudzoziemców pracujących legalnie w Polsce

Cudzoziemcy znajdują pracę w Polsce (fot. Shutterstock)
Cudzoziemcy znajdują pracę w Polsce (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Liczba ubezpieczonych w Polsce cudzoziemców cały czas rośnie. W kraju jest ich ponad milion, z czego 275 tys. w województwie mazowieckim – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych w komunikacie przesłanym na platformę Twoje Info.

Certyfikat do podpisywania e-ZLA. ZUS apeluje do lekarzy

Kończy się termin ważności pierwszych wydanych certyfikatów ZUS służących do podpisywania e-ZLA. W związku z tym Zakład Ubezpieczeń Społeczenych...

zobacz więcej

Wzrost ubezpieczonych w Polsce obcokrajowców wskazuje, że nie mają oni problemu ze znalezieniem zatrudnienia u pracodawców w naszym kraju.

 

– Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w województwie mazowieckim wciąż przybywa cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń. 30 listopada 2022 roku było ich ponad 275 tys., co stanowi około 25 proc. wszystkich ubezpieczonych obcokrajowców w Polsce – przekazał Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

 

Legalne zatrudnienie i opłacanie składek powoduje możliwość korzystania ze świadczeń z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (m.in. emerytury, renty czy zasiłki chorobowe) – przypomina ZUS.

 

Czytaj także: 500+ i inne świadczenia dla Ukraińców

 

Jak przekazano, w regionie są ubezpieczeni przedstawiciele ponad 160 narodowości, a największą grupą legalnie pracujących cudzoziemców są obywatele Ukrainy. Według danych z 2022 roku było ich 167 tys., czyli stanowili oni ponad połowę wszystkich obcokrajowców pracujących legalnie na Mazowszu. Mniej liczni byli Białorusini – 35,3 tys. i Wietnamczycy – 6,2 tys. 

Maląg: Pracujący w Polsce cudzoziemcy przyczyniają się do rozwoju gospodarki

Pracujący w naszym kraju cudzoziemcy przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki i częściowo uzupełniają braki kadrowe w wielu branżach –...

zobacz więcej

W komunikacie wskazano, że „województwo mazowieckie nie jest jednolite pod względem rozmieszczenia ubezpieczonych spoza naszego kraju”.

 

Ponad 237 tys. zgłoszeń do ubezpieczeń – spośród ponad 275 tys. – pochodzi z oddziałów ZUS w Warszawie. Według danych na 30 listopada 2022 roku w oddziale w Radomiu, który obejmuje zasięgiem południową część województwa, było ponad 11 tys. ubezpieczonych obcokrajowców, w płockim oddziale – ponad 14 tys., a w siedleckim – ponad 12 tys.

 

Jak przypomniał ZUS, „cudzoziemcy posiadający określoną podstawę pobytu w Polsce mogą zakładać i prowadzić działalność gospodarczą na takich samych” warunkach jak Polacy. „Oznacza to, że mogą podejmować i prowadzić każdą dopuszczoną polskim prawem formę działalności gospodarczej” – wyjaśniono.

W Polsce jest ponad 28 tys. cudzoziemców, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Na Mazowszu jest ich blisko 10 tys. Najliczniejszą grupę stanowią Ukraińcy (2,6 tys.) i Białorusini (1,8 tys.).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej