RAPORT

Pogarda

Tauron żąda potężnej kary. Chodzi o wady bloku elektrowni Jaworzno

910-megawatowy blok energetyczny Taurona w Jaworznie (fot. arch.PAP/Andrzej Grygie)
910-megawatowy blok energetyczny Taurona w Jaworznie (fot. arch.PAP/Andrzej Grygie)

Najnowsze

Popularne

Tauron wezwał spółkę Rafako do zapłaty kar umownych i odszkodowania w związku z wadami bloku 910 MW w Jaworznie na łączną kwotę ponad 1,312 mld zł. Według Taurona, zidentyfikowane wady nie zostały ciągle usunięte przez Rafako.

Postój bloku węglowego w Jaworznie. Tauron podał datę

Postój nowego bloku węglowego o mocy 910 megawatów w Jaworznie potrwa do 29 sierpnia – poinformował Tauron w sobotnim komunikacie. W związku z...

zobacz więcej

Jak poinformował Tauron, wezwanie obejmuje karę umowną za zwłokę w dotrzymaniu terminu przystąpienia do usuwania wad w okresie gwarancji; karę umową za zwłokę w podpisaniu protokołu zakończenia okresu przejściowego z uwagi na niedotrzymanie gwarantowanych parametrów technicznych; karę umowną za okresy przestoju awaryjnego ponad wielkość wynikającą z kontraktu. 

 

Roszczenia wynikają również z błędów projektowych i realizacyjnych, rękojmi za wady fizyczne do naprawienia szkody poniesionej przez spółkę wskutek istnienia wad fizycznych, zwrotu kosztów wykonawstwa zastępczego w zakresie naprawy wady leja kotła i młynów, oraz zaspokojenia roszczenia wobec zapłaty podwykonawcy za wykonane prace – poinformował Tauron. 

  

Złożenie wezwania nie wyklucza dalszych mediacji w celu polubownego zakończenia sporu – zastrzegł Tauron. 


Wybudowany kosztem ponad 6 mld zł blok 910 MW uruchomiono z opóźnieniem w listopadzie 2020 r. W czerwcu 2021 roku został wyłączony z powodu usterek, naprawianych od tego czasu przez wykonawców z konsorcjum Rafako-Mostostal Warszawa. Ponownie jednostkę uruchomiono – również z opóźnieniem wobec pierwotnych planów – w końcu kwietnia 2022 roku. W sierpniu blok stanął na cztery tygodnie, ponownie uruchomiono go w pierwszych dniach września. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej