
Tylko w 2018 roku nadmierna produkcja tworzyw sztucznych wyniosła 360 mln ton. Stanowią one bezpośrednie zagrożeniem dla ekosystemów, w tym oceanów. Eksperci alarmują – zapotrzebowanie na produkty wykonane z plastiku będzie rosło. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside odkryli, że plastik można przerabiać na biowęgiel, produkt poprawiający jakość gleby – informuje TVP Nauka.
Studenci Politechniki Warszawskiej rozbudowują rodzinę satelitów, testujących różne sposoby rozwiązywania problemu kosmicznych śmieci. Na początku...
zobacz więcej
Badacze opisali metodę przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych w węgiel drzewny lub biowęgiel (karbonizat). Powstały w ten sposób produkt mógłby być dodawany do gleby w celu poprawy retencji wody (zdolność gleby do zatrzymywania wody) i napowietrzania pól uprawnych. Substancja dodatkowo użyźniałaby glebę – wskazuje TVP Nauka.
– Istnieje wiele przydatnych sposobów, w jaki możemy wykorzystać biowęgiel – przyznaje dr Kandis Leslie Abdul-Aziz.
Proces przekształcania plastiku w węgiel drzewny lub biowęgiel został opracowany w Marlan and Rosemary Bourns College of Engineering na Uniwersytecie Kalifornijskim w Riverside. Polega na zmieszaniu powszechnych odpadów z tworzyw sztucznych z resztkami łodyg, liści i kolb kukurydzy. Połączone składniki następnie gotuje się w wodzie pod wysokim ciśnieniem. Etap ten nazywa się karbonizacją hydrotermalną (HTC). W trakcie tego procesu chemicznego związki organiczne przekształcane są w węgiel.
Biowęgiel powstał przy użyciu polistyrenu i poli(tereftalanu etylenu) – PET. Tworzywa te wykorzystuje się do produkcji m.in. plastikowych butelek, tkanin, styropianu czy szczoteczek do zębów.
Celem zespołu dr. Abdul-Aziz jest nadanie drugiego życia plastikowym odpadom i przekształcenia ich w wartościowe produkty. Zdaniem naukowców produkcja biowęgla z części roślin oraz odpadów z tworzyw sztucznych ma ogromny potencjał i może w przyszłości być wykorzystywana na szeroką skalę.