RAPORT

Pogarda

Przerabiają plastik na biowęgiel. „Ogromny potencjał”

Setki milionów ton plastiku stanowią zagrożenie dla środowiska (fot. Salvatore Laporta/KONTROLAB/LightRocket via Getty Images)
Setki milionów ton plastiku stanowią zagrożenie dla środowiska (fot. Salvatore Laporta/KONTROLAB/LightRocket via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Tylko w 2018 roku nadmierna produkcja tworzyw sztucznych wyniosła 360 mln ton. Stanowią one bezpośrednie zagrożeniem dla ekosystemów, w tym oceanów. Eksperci alarmują – zapotrzebowanie na produkty wykonane z plastiku będzie rosło. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside odkryli, że plastik można przerabiać na biowęgiel, produkt poprawiający jakość gleby – informuje TVP Nauka.

Rozwiązywanie problemu kosmicznych śmieci. Polscy studenci kończą pracę nad satelitą

Studenci Politechniki Warszawskiej rozbudowują rodzinę satelitów, testujących różne sposoby rozwiązywania problemu kosmicznych śmieci. Na początku...

zobacz więcej

Badacze opisali metodę przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych w węgiel drzewny lub biowęgiel (karbonizat). Powstały w ten sposób produkt mógłby być dodawany do gleby w celu poprawy retencji wody (zdolność gleby do zatrzymywania wody) i napowietrzania pól uprawnych. Substancja dodatkowo użyźniałaby glebę – wskazuje TVP Nauka.


Istnieje wiele przydatnych sposobów, w jaki możemy wykorzystać biowęgiel – przyznaje dr Kandis Leslie Abdul-Aziz.


Proces przekształcania plastiku w węgiel drzewny lub biowęgiel został opracowany w Marlan and Rosemary Bourns College of Engineering na Uniwersytecie Kalifornijskim w Riverside. Polega na zmieszaniu powszechnych odpadów z tworzyw sztucznych z resztkami łodyg, liści i kolb kukurydzy. Połączone składniki następnie gotuje się w wodzie pod wysokim ciśnieniem. Etap ten nazywa się karbonizacją hydrotermalną (HTC). W trakcie tego procesu chemicznego związki organiczne przekształcane są w węgiel.

Biowęgiel powstał przy użyciu polistyrenu i poli(tereftalanu etylenu) – PET. Tworzywa te wykorzystuje się do produkcji m.in. plastikowych butelek, tkanin, styropianu czy szczoteczek do zębów.


Celem zespołu dr. Abdul-Aziz jest nadanie drugiego życia plastikowym odpadom i przekształcenia ich w wartościowe produkty. Zdaniem naukowców produkcja biowęgla z części roślin oraz odpadów z tworzyw sztucznych ma ogromny potencjał i może w przyszłości być wykorzystywana na szeroką skalę.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej