RAPORT

Pogarda

Macron chce podnieść wiek emerytalny. Francuzi grożą strajkiem

Obecny wiek przechodzenia na emeryturę we Francji to 62 lata (fot. Chesnot/Getty Images; Shutterstock/mrmohock)
Obecny wiek przechodzenia na emeryturę we Francji to 62 lata (fot. Chesnot/Getty Images; Shutterstock/mrmohock)

Najnowsze

Popularne

Nawet najbardziej umiarkowane związki zawodowe opowiedziały się za wyjściem na francuskie ulice w ramach strajku, jeśli prezydent Emmanuel Macron dochowa swojej obietnicy podniesienia minimalnego wieku emerytalnego powyżej 62 roku życia – podała we wtorek agencja Bloomberga.

Prezes ZUS: Nie podwyższymy wieku emerytalnego

Wiek emerytalny to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn i nie ma żadnych planów podniesienia tego wieku – mówi na łamach sobotniego „Super...

zobacz więcej

Premier Elisabeth Borne ma we późnym popołudniem zaprezentować plan „przewrotu” we francuskim systemie emerytalnym. To może w ocenie Bloomberga spowodować masowe protesty, które mają potencjał „jeszcze bardziej osłabić gospodarkę, której już grozi recesja”. 

 

W październiku 2022 r. prezydent Macron zapowiadał, że „od lata 2023 r. będziemy musieli przesuwać ustawowy wiek o cztery miesiące rocznie”, co oznacza, że ustawowy wiek emerytalny podniesiony do 65 lat zostanie osiągnięty w 2031 r. Teraz wiek przechodzenia na emeryturę we Francji to 62 lata.

 

Zdaniem rządu proponowane zmiany są kluczowe dla zwiększenia stosunkowo niskich wskaźników zatrudnienia wśród seniorów i uniknięcia trwałych deficytów w systemie finansowanym ze składek pracowników.

Politycy PiS: W trakcie naszych rządów najniższe emerytury podskoczyły o blisko 90 proc.

Rząd PO-PSL swoją decyzją sprzed 10 lat o podwyższeniu wieku emerytalnego zdewastował polską politykę senioralną; w trakcie rządów PiS podwyższono...

zobacz więcej

„Prezydent Macron już wcześniej przełożył datę prezentacji reform z grudnia, aby uniknąć strajków związków zawodowych w okresie bożonarodzeniowym i dać swoim ministrom więcej czasu na próbę przekonania przedstawicieli związków do zmian” – podał Bloomberg. 

 

Związki sprzeciwiają się nawet najmniejszemu podniesieniu minimalnego wieku emerytalnego. Twierdzą, że ucierpieliby na tym najmniej wykwalifikowani pracownicy i ci o najniższych zarobkach, którzy rozpoczęli pracę zawodową wcześniej w trakcie swojego życia i w wieku 62 lat już wpłacali pieniądze do systemu dłużej niż ich bogatsi równolatkowie.

 

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym 4 stycznia na 1005 mieszkańcach Francji przez francuską sondażownię Elabe 47 proc. pytanych chce, aby minimalny wiek emerytury nie został zmieniony, a 25 proc. uważa, że powinien być nawet obniżony.

 

Kolejne rządy we Francji bezskutecznie próbują wprowadzić w życie reformę emerytalną, której sprzeciwiają się związki zawodowe. Każda próba przeforsowania zmian wywołuje gwałtowne manifestacje uliczne w kraju.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej