RAPORT

Pogarda

Zmiany w urlopach rodzicielskich. Jest decyzja rządu

Najnowsze

Popularne

Rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Wydłużone mają zostać urlopy rodzicielskie, a to dopiero początek. Rząd chce wprowadzić m.in. dwa nowe urlopy – urlop opiekuńczy i urlop od siły wyższej.

Wiceszef MON: W razie ataku na Polskę będziemy bronić się na granicy

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz powiedział, że gdyby Rosja zaatakowała Polskę, nasza armia będzie bronić się już na granicy. W...

zobacz więcej

Rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy, która ma na celu wdrożenie dwóch unijnych dyrektyw. Chodzi o dyrektywę w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej i o tzw. dyrektywę rodzicielską.


– Polska się zmienia, zmienia się rynek pracy, w szybkim tempie zmieniają się potrzeby pracowników i pracodawców, dlatego musimy również zmieniać nasze regulacje, które będą chronić rynek pracy, ale będą przede wszystkim chronić pracownika – powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.Poinformował, że zgodnie z przyjętym projektem wprowadzony zostanie m.in. dodatkowy urlop rodzicielski. – Wprowadzamy także dodatkowe przerwy w pracy w sytuacji, jeżeli dzień pracy danego pracownika jest dłuższy – powiedział szef rządu.


Ponadto – jak dodał – projekt przewiduje m.in. elastyczną organizację pracy dla rodziców małych dzieci i nowy urlop opiekuńczy.


– Pandemia nieodwracalnie zmieniła bardzo wiele branż i charakterystykę rynku pracy, dostosowujemy się do niej. Słuchamy głosów pracodawców, przedsiębiorców, ale przede wszystkim słuchamy głosów pracowników. Nasze nowe propozycje to dobre propozycje dla polskich pracowników, dla polskiej gospodarki, dla polskiego rynku pracy – podkreślił premier.

Minister pracy i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że wśród najistotniejszych regulacji, jakie przyjęto, jest m. in. wydłużenie urlopu rodzicielskiego do 41 tygodni lub do 43 tygodni, jeżeli urodzą się na przykład bliźniaki.


– Łączny wymiar urlopu dla obojga rodziców dzieci ciężko chorych będzie o 24 tygodnie dłuższy i będzie wynosił do 65 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka albo do 67 tygodni w przypadku urodzenia dzieci z ciąży mnogiej – przekazała.


Maląg dodała, że wprowadzone zostanie 5 dni w roku kalendarzowym bezpłatnego urlopu udzielanego na wniosek pracownika, który musi zaopiekować się dziećmi czy innymi domownikami.


– Zmiana w Kodeksie pracy dotyczy urlopu rodzicielskiego. Dochodzi 9 tygodni niepodzielnego urlopu dla ojców. W programie Za życiem wydłużamy urlop o 24 tygodnie – podkreśliła minister.


Jak zapewniała, zmiany będą dotyczyć również ojców.
Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej