RAPORT

Pogarda

Meloni spotkała się z von der Leyen. Wśród tematów energia, Ukraina, KPO

Giorgia Meloni spotkała się z Ursulą von der Leyen w Rzymie (fot.  Antonio Masiello/Getty Images)
Giorgia Meloni spotkała się z Ursulą von der Leyen w Rzymie (fot. Antonio Masiello/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Premier Włoch Giorgia Meloni spotkała się w poniedziałek w Rzymie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Podczas rozmowy poruszyły one takie tematy jak: ożywienie gospodarcze, bezpieczeństwo energetyczne, wsparcie dla Ukrainy. To już drugie spotkanie Meloni i von der Leyen od wyboru centroprawicowego rządu Włoch pod koniec września 2022 r.

Szefowa KE zmienia zdanie? Pogratulowała Giorgii Meloni

Przewodnicząca Komisji Europejskiej pogratulowała Giorgii Melonii objęcia funkcji premiera Włoch, pierwszej kobiecie na tym stanowisku w historii...

zobacz więcej

W spotkaniu szefowej włoskiego rządu i przewodniczącej KE wziął też udział minister spraw europejskich, polityki spójności i krajowego planu odbudowy (PNRR) Raffaele Fitto. Politycy wymienili się poglądami w ramach przygotowań do nadzwyczajnego szczytu Unii Europejskiej 9-10 lutego, poświęconego w szczególności gospodarce i migracji – poinformował rząd Włoch.

 

W trakcie spotkania potępiono akty przemocy w Brazylii i wyrażono solidarność wobec instytucji demokratycznych tego kraju.

 

„To przyjemność spotkać się z Giorgią Meloni w Rzymie” – napisała Ursula von der Leyen na Twitterze. Szefowa KE wymieniła też tematy rozmów: utrzymanie wsparcia dla Ukrainy, zapewnianie bezpiecznej i niedrogiej energii, zwiększanie konkurencyjności przemysłu UE, postępy w sprawie paktu migracyjnego.

 

KPO dla Włoch

 

Podczas spotkania poruszono też kwestię ożywienia gospodarczego. Włoscy politycy zapewnili, że rząd angażuje się w sprawę Krajowego Planu Odbudowy.

 

Włoska agencja informacyjna ANSA podaje, że teoretycznie Włochy chciałyby mieć więcej czasu na dopracowanie uzgodnionych z UE celów, a problemem jest absorpcja środków unijnych. Sprawa ta skomplikowała się w związku z inflacją i podwyżkami cen.

 

Czytaj także: Włoski rząd wziął się za koszty energii

 

Jak wskazała ANSA, Unia raczej nie zgodzi się na przesunięcie terminu Europejskiego Funduszu Odbudowy (Next Generation EU) wyznaczonego na 2026 r. Otwarte są natomiast negocjacje dotyczące zmian w planie odbudowy i osiągnęły one już zaawansowany poziom. Włochy czekają na ocenę Komisji ws. wniosku o trzecią transzę środków.

Wcześniej, na początku listopada 2022 roku premier Włoch i szefowa KE spotkały się w Brukseli z okazji pierwszej podróży zagranicznej Giorgii Meloni po zaprzysiężeniu nowego rządu w październiku minionego roku.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej