RAPORT

Pogarda

Unia Europejska czeka na polską cebulę

Rośnie zainteresowanie polską cebulą (fot. Shutterstock/NUM LPPHOTO)
Rośnie zainteresowanie polską cebulą (fot. Shutterstock/NUM LPPHOTO)

Najnowsze

Popularne

Polscy producenci cebuli mogą zacierać ręce. Cebuli brakuje na całym świecie, w Unii Europejskiej plony tego warzywa zniszczyła susza. Hiszpania, Francja i Włochy potrzebują polskiej cebuli – podaje „Rzeczpospolita”.

Za cebulę jak za pomarańcze. Cenowy skok w warzywniaku

Kilogram cebuli kosztuje niemal tyle samo, co kilogram pomarańczy – pisze „Super Express”. W ciągu roku cena tego warzywa zwiększyła się aż...

zobacz więcej

„Susze spowodowały ubytek podaży u głównych producentów w UE, w tym w Hiszpanii. Z powodu wojny istotnie zmalała produkcja cebuli na Ukrainie” – tłumaczy „Rz” Mariusz Dziwulski, ekspert PKO BP.


„To skok eksportu na Ukrainę spowodował, że sprzedaż z Polski od lipca do października 2022 r. wzrosła aż o 60 proc.” – czytamy.


„Za kilogram cebuli w połowie grudnia płacono w skupach 2,28 zł. To najwyższa cena w grudniu od 2004 r., niemal trzykrotnie wyższa niż w 2021 r. Ten skok mógł się odbić na inflacji w zakresie koszyka warzyw, bo aż 12 proc. warzyw spożywanych przez Polaka to... cebula”.


W Polsce plony cebuli wyjątkowo się udały, według szacunków GUS lepsze niż się spodziewano były właśnie zbiory warzyw ciepłolubnych – pomidorów, ogórków i właśnie cebuli. To świetna informacja, bo na naszą cebulę może czekać reszta Europy.


Głównym odbiorcą pozostaje tradycyjnie Holandia, która kupiła 44 tys. ton za 28 mln euro, następnie, również podobnie jak przed rokiem – Wielka Brytania (30 tys. ton za 18 mln euro). Niespodzianki są na trzecim miejscu, na które z ósmego miejsca skoczyła… Ukraina.


Nasz wschodni sąsiad kupił aż 50 tys. ton cebuli za jedynie 17 mln euro. Następni na liście są stali europejscy odbiorcy: Niemcy, Belgia, Francja, Włochy i Czechy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej