RAPORT

Pogarda

Orły 2023. Rozpoczął się przegląd filmów walczących o nagrodę

Filmem otwarcia festiwalu był „Pamfir”, polsko-ukraińska koprodukcja (fot. mat.pras.)
Filmem otwarcia festiwalu był „Pamfir”, polsko-ukraińska koprodukcja (fot. mat.pras.)

Najnowsze

Popularne

W warszawskim kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego rozpoczęła się jubileuszowa 25. edycja Polskich Nagród Filmowych Orły. Przez ponad trzy tygodnie widzowie oraz członkinie i członkowie Polskiej Akademii Filmowej będą oglądać filmy kandydujące do tegorocznych Orłów.

Premiera Teatru Telewizji. „Zaklęte rewiry” w reżyserii Adama Sajnuka w TVP1

W poniedziałek, 9 stycznia o godz. 21.05 w Jedynce premiera spektaklu „Zaklęte rewiry” w adaptacji i reżyserii Adama Sajnuka, na podstawie powieści...

zobacz więcej

Prezydent Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński witając uczestników oficjalnego otwarcia przeglądu podkreślał, że jest to wyjątkowe wydarzenie dla polskiego kina.


– To jest największy festiwal polskiego kina, ponieważ tylu filmów polskich na raz, w jednym miejscu nigdzie nie da się zobaczyć – mówił. Dodał, że „ta sala tak jak i cała Polska i polska kinematografia jest w cieniu tej strasznej wojny, z którą borykają się Ukraińcy”.


Filmem otwarcia festiwalu był „Pamfir”, polsko-ukraińsko koprodukcja w reżyserii Dmytro Sukholytkyy-Sobczuka. Dariusz Jabłoński przypomniał, że ten film powstał dzięki wsparciu polskich filmowców, dla których pomoc dla ukraińskich kolegów jest jednym z najważniejszych wyzwań.


– To jest dla Polskiej Akademii Filmowej niezwykle ważne, że od pierwszego dnia zrobiliśmy wszystko, żeby wspierać siostry i braci z kinematografii ukraińskiej. 27 lutego wyjechał od nas pierwszy transport z komputerami, bateriami, dyskami twardymi, a później były kolejne transporty. Ponad 250 filmowców ukraińskich jest chronionych przez kamizelki i hełmy, które udało nam się z całej Europy ściągnąć i tam wysłać – dodał.

W tym roku podczas przeglądu pokazanych zostanie ponad 70 filmów fabularnych i dokumentalnych, które przez co najmniej tydzień gościły w polskich kinach. Program przeglądu można znaleźć na stronie Polskich Nagród Filmowych Orły lub na stronie internetowej Kina Iluzjon.


Nominacje we wszystkich kategoriach do Orłów 2023 ogłoszone zostaną 8 lutego, nazwisko laureata Orła 2023 za Osiągnięcia Życia poznamy 1 marca, a gala rozdania Orłów odbędzie się 6 marca.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej