RAPORT

Pogarda

Książę Harry zarzuca rodzinie królewskiej, że oczerniała go w tabloidach

Książę Harry (fot. Karwai Tang/WireImage/GettyImages)
Książę Harry (fot. Karwai Tang/WireImage/GettyImages)

Najnowsze

Popularne

Brytyjski książę Harry intensywnie promuje autobiograficzną książkę, która ukarze się na rynku we wtorek. Z tej okazji udzielił obszernego wywiadu stacji ITV. W wyemitowanej w niedzielny wieczór rozmowie zarzucił niektórym członkom rodziny królewskiej, że ich relacje z prasą tabloidową są jak „pójście do łóżka z diabłem”. Przyznał też, że jego żona Meghan od początku nie dogadywała się z jego bratem Williamem i jego żoną Kate.

William miał pobić księcia Harry'ego. To nie koniec rewelacji

Wszystko wskazuje na to, że czekająca na premierę autobiografia księcia Harry'ego na nowo rozpali konflikt między nim a jego rodziną. Z pozyskanych...

zobacz więcej

Obszerny wywiad udzielony stacji ITV był związany z zapowiedzianą na wtorek publikacją pamiętników Harry'ego zatytułowanych „Spare” („Zapasowy”). Choć w książce ponownie stawia on szereg zarzutów pozostałym członkom rodziny królewskiej, zwłaszcza starszemu bratu, w wywiadzie książę Harry zapewniał, że nie miał zamiaru zaszkodzić ani swojemu ojcu, Karolowi III, ani bratu.


„Kocham moją rodzinę”


„Kocham mojego ojca. Kocham mojego brata. Kocham moją rodzinę. Nic z tego, co zrobiłem w tej książce lub w inny sposób, nigdy nie było z jakąkolwiek intencją, aby ich skrzywdzić lub zranić” – powiedział Harry. 

 

Młodszy syn brytyjskiego monarchy stwierdził też, że chce pojednania z rodziną, ale „musi istnieć jakaś odpowiedzialność”.


„Myślę, że jest prawdopodobnie wiele osób, które po obejrzeniu dokumentu (sześcioodcinkowy serial Netflixa – red.) i przeczytaniu książki powiedzą: »Jak mógłbyś kiedykolwiek wybaczyć rodzinie to, co zrobili?« Ludzie już mi to mówili. Powiedziałem, że przebaczenie jest w 100 proc. możliwe, ponieważ chciałbym odzyskać mojego ojca. Chciałbym mieć z powrotem mojego brata” – zapewnił książę Harry.


Zaraz jednak dodał: „W tej chwili nie poznaję ich, tak samo jak oni prawdopodobnie nie poznają mnie”.

Sprzedano auto Elżbiety II. Osiągnęło zawrotną sumę

13-letni jaguar, którym Elżbieta II jeździła po terenie posiadłości w Windsorze, został sprzedany na aukcji za 43 tys. funtów (234 tys. zł). To...

zobacz więcej

Harry wyjaśniał też, że jego autobiograficzna książka jest odpowiedzią na „wiele, wiele lat kłamstw” opowiadanych o nim i jego rodzinie. Przewijającym się przez cały wywiad wątkiem była rola brytyjskich tabloidów. Harry zarzucił przy tym niektórym członkom rodziny królewskiej – nie wskazując jednak, o kogo mu chodzi – że weszli w zbyt bliskie relacje z tabloidami.


„Ci niektórzy członkowie postanowili pójść do łóżka z diabłem, prawda? – aby zrehabilitować swój wizerunek. Jeśli musisz albo chcesz to zrobić, wybierasz to – cóż, to jest wybór. To zależy od ciebie. Ale moment, w którym ta rehabilitacja odbywa się ze szkodą dla innych – dla mnie, dla innych członków mojej rodziny – wtedy to jest miejsce, w którym wyznaczam linię” – wyjaśnił. 

 

W wywiadzie dla stacji ITV książę powtórzył też swoje wcześniejsze twierdzenia, że rezygnacja jego i Meghan z pełnienia obowiązków w rodzinie królewskiej i ich przeprowadzka do USA była związana z obawami o ich życie, w szczególności, że może nastąpić tragedia podobna do śmierci księżnej Diany, która zginęła w wypadku, gdy za jej samochodem jechali paparazzi.


Harry ponownie też odniósł się do relacji Meghan z Williamem i Kate. Przyznał, że wrażenie, iż niemal pod początku się nie dogadywali, jest słuszne.

Justin Bieber ma pretensje. Zaapelował do fanów

Gwiazdor muzyki pop zarzucił firmie H&M, że jego wizerunek, który pojawił się na produktach z nowej kolekcji modowego giganta, został wykorzystany...

zobacz więcej

 „Zawsze miałem nadzieję, że nasza czwórka będzie się dogadywać. Ale bardzo szybko stało się to: Meghan kontra Kate. I kiedy to rozgrywa się tak publicznie, nie można przed tym uciec” – wyjaśniał.


I dodał, że nieprzychylne Meghan tabloidy – podkreślające zwłaszcza to, że jest ona amerykańską aktorką – powodowały powstanie bariery, która nie pozwoliła Williamowi i Kate przyjąć jej w rodzinie. 

 

Harry zapewnił też, że jego starszy brat nigdy nie próbował go odwieść od małżeństwa z Meghan, ale bardzo wcześnie zasygnalizował pewne obawy. Jak ujawnił, William powiedział mu: „To będzie dla ciebie naprawdę trudne”.


„Do dziś nie rozumiem w pełni, o czym on mówił. Może przewidywał, jaka będzie reakcja brytyjskiej prasy” – stwierdził Harry. 

 

Wywiad w ITV był pierwszym z czterech udzielonych przez Harry'ego w ramach promocji „Spare”. Choć książka w sprzedaży będzie od wtorku, niektóre z ujawnionych tam historii są już znane, gdyż w minionym tygodniu część księgarni w Hiszpanii zaczęła ją omyłkowo sprzedawać przed premierą. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej