RAPORT

Pogarda

W jakim wieku jest twój mózg? Sprawdzi to sztuczna inteligencja

 Każdy z nas starzeje się w innym tempie, podobnie jak poszczególne tkanki naszego organizmu (fot. Shutterstock/Marcin Janiec)
Każdy z nas starzeje się w innym tempie, podobnie jak poszczególne tkanki naszego organizmu (fot. Shutterstock/Marcin Janiec)

Najnowsze

Popularne

Algorytmy głębokiego uczenia maszynowego pozwalają ustalić biologiczny wiek mózgu, a co za tym idzie, określić ryzyko demencji – informują naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii w USA.

Nowy lek daje nadzieję na regenerację wątroby przy zespole Alagille’a

Nowy lek może pobudzać regenerację wątroby w rzadkiej, uwarunkowanej genetycznie chorobie o nazwie zespół Alagille’a – informuje czasopismo...

zobacz więcej

„Proces starzenia się mózgu jest wiarygodnym biomarkerem ryzyka chorób neurodegeneracyjnych. To ryzyko wzrasta, gdy cechy mózgu wskazują, że jest on starszy niż wskazuje wiek chronologiczny” – mówi autor badań Andrei Irimia. 

 

Każdy z nas starzeje się w innym tempie, podobnie jak poszczególne tkanki naszego organizmu. Mózg 40latka może zatem »wyglądać« na 30 lub 60 lat” – wyjaśnia naukowiec.


Naukowcy wykonali rezonans magnetyczny mózgu u 4681 osób bez zaburzeń poznawczych, z których część zachorowała w późniejszym życiu na demencję. Na podstawie zebranych danych badacze stworzyli model pozwalający określić wiek uczestników na podstawie obrazu ich mózgu. 


Program nauczył się najpierw tworzyć szczegółowe mapy anatomiczne mózgu wskazujące wzorce starzenia się. Kolejnym krokiem było porównanie biologicznego wieku mózgu z wiekiem chronologicznym.

Marsjański łazik znalazł opal. Co to odkrycie oznacza?

W kraterze Gale na Marsie łazik Curiosity wykrył opal. Nie o kosztowności jednak chodzi, a o to, że z tego materiału przyszli astronauci mogliby...

zobacz więcej

Im większa była różnica, tym większe było ryzyko demencji, co potwierdziły testy zdolności poznawczych. 

 

Zaobserwowano także, że proces starzenia się poszczególnych obszarów mózgu przebiegał w innym tempie u kobiet i u mężczyzn. W przypadku kobiet prawa półkula mózgu starzała się wolniej, z kolei u mężczyzn bardziej narażonych na chorobę Parkinsona występowało szybsze starzenie się kory ruchowej. 

 

„Zastosowanie sztucznej inteligencji pozwala nam wykryć subtelne zmiany związane z demencją, których nie bylibyśmy w stanie zauważyć w inny sposób. Im wcześniej zidentyfikujemy osoby bardziej narażane na rozwój choroby, tym szybciej można podjąć kroki zapobiegawcze” – podkreślają autorzy. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej