RAPORT

Pogarda

Boże Narodzenie na Ukrainie. Abp Szewczuk: Matka Boża jest częścią ludzkości

Abp Światosław Szewczuk (fot. Grzegorz Galazka/Archivio Grzegorz Galazka/Mondadori Portfolio via Getty Images)
Abp Światosław Szewczuk (fot. Grzegorz Galazka/Archivio Grzegorz Galazka/Mondadori Portfolio via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Dzisiaj jest dzień bardzo bogaty w treści duchowe, teologiczne, jakie daje nam nasza bizantyjska tradycja duchowa i liturgiczna – wskazał zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, abp Światosław Szewczuk w swoim codziennym orędziu w 319 dniu pełnowymiarowej agresji militarnej Rosji na Ukrainę.

Abp Szewczuk: Jesteśmy świadkami ludobójstwa na narodzie ukraińskim

Naprawdę jesteśmy świadkami ludobójstwa przeciwko naszemu narodowi. To jest wojna ideologiczna w celu wyeliminowania całego narodu - powiedział...

zobacz więcej

Hierarcha zauważył, że mimo ogłoszonego przez wroga tzw. rozejmu, miniony dzień, w którym prawosławni obchodzili narodzenie Chrystusa, był dla Ukrainy bardzo trudny.

 

Według niego, nieprzyjaciel próbował wykorzystać „zawieszenie broni” do podciągnięcia świeżych środków ataku na Ukrainę. Rosja dokonała ataków rakietowych w obwodzie charkowskim, a jeszcze w sobotę wieczorem Zaporoże zatrzęsło się pod rosyjskimi ciosami rakietowymi.

 

– Ale pomimo tych dramatycznych wydarzeń, pomimo tego, że wróg próbuje manipulować nawet uczuciami religijnymi swoich i naszych wiernych, mówiąc o pokoju, kiedy nawet nie myśli go przynieść, my nadal chcemy głosić w Boże Narodzenie radość: Ukraina trwa! Ukraina walczy! Ukraina się modli! – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki.

 

W drugi dzień święta Bożego Narodzenia zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego przypomniał, że łączy ono dwa wydarzenia liturgiczne. – Dziś obchodzimy w Katedrze Najświętszej Maryi Panny zarówno wspomnienie świętego sprawiedliwego Józefa Oblubieńca, króla Dawida i Jakuba, brata Pana w ciele – wskazał abp Szewczuk.

 

Czytaj także: „Mariupol apeluje do sumienia Ukrainy i świata”

 

Jak mówił, „tradycja liturgiczna i ikonograficzna zawsze przedstawia nam Maryję jako najbliższą Jezusowi”. Duchowny wyjaśniał, że „jest ona przecież przede wszystkim Matką Boga, która całkiem świadomie pozwoliła, aby Bóg zamieszkał w niej i przez nią przyszedł na ten świat jako dziecko”. – Maryja jest nierozerwalnie związana ze swoim Synem, bo matka stanowi jedno ze swoim dzieckiem. Możemy zrozumieć jej rolę w Bożym dziele zbawienia tylko wtedy, gdy postrzegamy ją razem z Synem Bożym – podkreślił.

 


– My w większości postrzegamy Matkę Bożą nieco oddzieloną od ludzi. Natomiast tradycja liturgiczna wielokrotnie podkreśla, że Matka Boża jest częścią ludzkości i jej najlepszym przejawem. Dzięki temu, że podjęła tę osobistą decyzję i powiedziała Bogu „niech mi się stanie”, gdy anioł Gabriel zapowiedział wcielenie w Niej Syna Bożego, pokazała, czym może być człowiek, gdy otworzy się na Boga – podkreślił abp Szewczuk.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej