RAPORT

Pogarda

Prace konserwatorskie w pałacu wilanowskim. Co odnowiono w kolejnym etapie?

Prace konserwatorskie i restauratorskie (fot. Facebook/Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie/Hubert Fijołek)
Prace konserwatorskie i restauratorskie (fot. Facebook/Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie/Hubert Fijołek)

Najnowsze

Popularne

W Muzeum Pałacu Króla III w Wilanowie ukończono prace konserwatorskie i restauratorskie barokowej dekoracji rzeźbiarskiej sufitu i fryzu Biblioteki Króla oraz widocznych tam malowideł: tonda „Alegoria Teologii” i 14 medalionów z postaciami uczonych i artystów – podało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Wkład Polaków w światowe dziedzictwo”. Narodowe Muzeum Techniki ponownie otwarte

Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie od soboty będzie ponownie otwarte dla zwiedzających. Na nowo zaaranżowano powierzchnię ponad 1000 m kw. W...

zobacz więcej

„Sklepienie Biblioteki Króla jest jednym z najstarszych zachowanych w pałacu elementów autentycznego XVII w. wystroju prywatnych pomieszczeń króla Jana III” – zaznaczyło MKiDN.

 

Przez cztery miesiące konserwatorzy pracowali nad odzyskaniem pierwotnego wizerunku dekoracji sklepienia i faset. Pozbawione grubych warstw nieoryginalnej farby rzeźby odzyskały swoje precyzyjne formy. W rozjaśnionej misternej oprawie uwidoczniły się barwne wizerunki myślicieli i artystów namalowane na płótnie przez kilku autorów pracujących pod okiem mistrza Claude'a Callota. Obrazy te, konserwowane po raz ostatni w latach 60. XX wieku, podlegały niekorzystnym zmianom i znacznie pociemniały. Zarówno medaliony, jak i duże tondo – „Alegoria Teologii” Callota (ok. 1681 r.), zostały teraz ponownie poddane kompleksowej konserwacji” – poinformował resort kultury.

 

Jak podało też Muzeum Pałacu Króla Jana III, „usunięto stare płótna, na które obrazy zostały naklejone podczas dawnych prac, wykonano nowe zabezpieczenia podłoży malowideł”.

 

Czytaj także: Szczątki prezydentów RP złożone w Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie

 

„Po oczyszczeniu powierzchni ujawniły się ubytki zaprawy i warstw malarskich, które uzupełniono. Teraz, dzięki precyzyjnie wykonanym rekonstrukcjom barwnym i zastosowaniu specjalistycznych farb, obrazy przyciągają wzrok świeżą kolorystyką i wyraźniejszym rysunkiem. Ujawniły się też detale kompozycji” – wskazano.Otwarta po 200 latach. Świątynia Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie

Do tej pory budowę świątyni wsparło ponad 80 tys. darczyńców. Do pokrycia kopuły zużyto 30 ton miedzi, a ona sama liczy ok. 3 tys. metrów...

zobacz więcej

Claude Callot (1623-1687) pochodził z Nancy (Francja). Od 1668 r. osiadł i działał w Polsce. Był nadwornym malarzem trzech polskich królów – Jana Kazimierza, Michała Korybuta i Jana III. Kierował pracownią malarską w Wilanowie. Jego dziełem jest m.in. dekoracja malarska Biblioteki Królewskiej, na którą składają się tonda „Alegoria Teologii” i „Alegoria Filozofii” oraz portrety uczonych i filozofów.

 

Pierwszy etap prac konserwatorskich i restauratorskich w wilanowskiej Bibliotece Króla został zrealizowany w ramach dotacji celowej udzielonej ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

W związku z pracami konserwatorskimi i przygotowaniami do otwarcia nowego sezonu pałac pozostanie zamknięty dla zwiedzających do 31 stycznia.

 


Od początku przerwy zimowej drewniane podłogi i kamienne posadzki w pałacu są czyszczone i zabezpieczane, odkurzamy stały wystrój wnętrz - ściany, kotary, żyrandole, kopułę kaplicy, elementy lapidarium, prowadzimy oględziny obrazów z Sali Białej... Następne będą Apartamenty Królewskie” – poinformowało muzeum.
Zanieczyszczenia zagrażają Pałacowi w Wilanowie

Rosnące zanieczyszczenie powietrza i skażenie wód, nasilający się ruch samochodowy i okoliczne budowy źle wpływają na Muzeum Pałacu Króla Jana III...

zobacz więcej

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie opiekuje się świadectwami pamięci o królu Janie III i istniejącym od 1805 r. muzeum Stanisława Kostki Potockiego. Udostępniając je publiczności, nowocześnie edukuje o czasach obu patronów i kultywuje wartości tradycji staropolskiej. Kształtuje postawy obywatelskiej i patriotycznej odpowiedzialności za dziedzictwo narodowe kulturowe i przyrodnicze.

 

W 1995 r. Muzeum Pałac w Wilanowie stało się niezależną od Muzeum Narodowego instytucją, podległą Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. We wrześniu 2013 roku muzeum zmieniło nazwę na Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

 

Na początku XXI wieku rozpoczęły się prace rewitalizacyjne obejmujące zarówno fasady i wnętrza pałacu, jak i teren parku i pałacowego przedpola.

 

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Większość prac finansowana była ze środków Unii Europejskiej i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2006 r. Muzeum Pałac w Wilanowie jest członkiem ARRE - Stowarzyszenia Europejskich Rezydencji Królewskich. Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej