RAPORT

Pogarda

100. rocznica urodzin Jerzego Nowosielskiego. „Wielki malarz ikon i abstrakcji”

Najnowsze

Popularne

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przypomniał na Twitterze o 100. rocznicy urodzin Jerzego Nowosielskiego, wielkiego malarza ikon i abstrakcji. „Jego figury i kolory – czerwienie, cynobry, brązy, błękity, seledyny – niepowtarzalne” – napisał. Artysta został wybrany na patrona roku 2023.

MKiDN: Obecnie brak podstaw do restytucji miecza łączonego z osobą Zygmunta III Wazy

Obecnie brak jest podstaw do podjęcia wobec niego działań restytucyjnych. Wciąż jest badana proweniencja obiektu - napisano w oświadczeniu MKiDN...

zobacz więcej

Jerzy Nowosielski, malarz, rysownik, scenograf, filozof i teolog prawosławny, jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon, także autor modiglianowskich postaci kobiecych, aktów i pejzaży urodził się 7 stycznia 1923 r. w Krakowie.


„Dziś 100-lecie urodzin i inauguracja Roku Jerzego Nowosielskiego, wielkiego malarza ikon i abstrakcji. Jego figury i kolory – czerwienie, cynobry, brązy, błękity, seledyny – niepowtarzalne...” – napisał na Twitterze minister kultury.


Dodał, że „wciąż ma przed oczyma wielką wystawę w Zachęcie sprzed 20 lat”. „Był związany z Krakowem, ale także, o czym mało kto pamięta, z Lwowem i z Łodzią!” – zwrócił uwagę wicepremier Gliński.

Artysta zmarł 21 lutego 2011 roku i został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.W Warszawie prace Jerzego Nowosielskiego można podziwiać w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego na Jelonkach (polichromie w prezbiterium kościoła), cerkwi św. Jana Klimaka na Woli (freski w kaplicy św. Eliasza i św. Hieronima ze Strydonu), klasztorze dominikanów na Służewie (krucyfiks) oraz kościele Opatrzności Bożej w Wesołej (projekt wnętrza kościoła – m.in. polichromie w absydzie, pod chórem muzycznym oraz przedstawienia Drogi Krzyżowej).

 


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej