Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przypomniał na Twitterze o 100. rocznicy urodzin Jerzego Nowosielskiego, wielkiego malarza ikon i abstrakcji. „Jego figury i kolory – czerwienie, cynobry, brązy, błękity, seledyny – niepowtarzalne” – napisał. Artysta został wybrany na patrona roku 2023.
Obecnie brak jest podstaw do podjęcia wobec niego działań restytucyjnych. Wciąż jest badana proweniencja obiektu - napisano w oświadczeniu MKiDN...
zobacz więcej
Jerzy Nowosielski, malarz, rysownik, scenograf, filozof i teolog prawosławny, jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon, także autor modiglianowskich postaci kobiecych, aktów i pejzaży urodził się 7 stycznia 1923 r. w Krakowie.
„Dziś 100-lecie urodzin i inauguracja Roku Jerzego Nowosielskiego, wielkiego malarza ikon i abstrakcji. Jego figury i kolory – czerwienie, cynobry, brązy, błękity, seledyny – niepowtarzalne...” – napisał na Twitterze minister kultury.
Dodał, że „wciąż ma przed oczyma wielką wystawę w Zachęcie sprzed 20 lat”. „Był związany z Krakowem, ale także, o czym mało kto pamięta, z Lwowem i z Łodzią!” – zwrócił uwagę wicepremier Gliński.
Artysta zmarł 21 lutego 2011 roku i został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
W Warszawie prace Jerzego Nowosielskiego można podziwiać w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego na Jelonkach (polichromie w prezbiterium kościoła), cerkwi św. Jana Klimaka na Woli (freski w kaplicy św. Eliasza i św. Hieronima ze Strydonu), klasztorze dominikanów na Służewie (krucyfiks) oraz kościele Opatrzności Bożej w Wesołej (projekt wnętrza kościoła – m.in. polichromie w absydzie, pod chórem muzycznym oraz przedstawienia Drogi Krzyżowej).