RAPORT

Pogarda

„Jakie to bezwstydne!”. Oburzenie po tekście „Die Welt” ws. reparacji

Najnowsze

Popularne

Oburzenie nie tylko w Polsce, ale i w Niemczech wywołał tekst w „Die Welt” autorstwa Jacques’a Schustera, który twierdził, że podczas powstania w getcie Polacy nie pomagali Żydom, tylko „biernie się przyglądali”. Do tekstu odniosła się także dyrekcja berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego.

Polski rząd nie odpuści kwestii reparacji. Jest odpowiedź MSZ

„Rząd Rzeczypospolitej Polskiej będzie kontynuował wysiłki zmierzające do uregulowania należności wynikających z niemieckiej agresji i okupacji w...

zobacz więcej

MSZ Niemiec negatywnie odpowiedziało na notę rządu RP dotyczącą niemieckich odszkodowań dla Polski z tytułu strat poniesionych przez nasz kraj podczas II wojny światowej. 

 

MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na notę z 3 października 2022 r. Według rządu RFN, sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie. 

 

Sprawę skomentował publicysta „Die Welt”, którego zdaniem postawa Polaków w czasie drugiej wojny światowej „pozostawiała wiele do życzenia”. Według niego polska nota dyplomatyczna w sprawie reparacji ma odwrócić uwagę od problemów nad Wisłą. 

 

Polacy nie pomagali Żydom?


Publicysta z Niemiec uważa, że rządy z Berlina i Warszawy powinny badać historyczną prawdę, „do której tak samo jak niemieckie zbrodnie należy pytanie, dlaczego Polacy w dużej mierze tylko obserwowali tłumienie przez Niemców w 1943 roku powstania w getcie warszawskim, a prawie nie pomagali Żydom”. 

 

 Tekst Jacquesa Schustera wywołał oburzenie w Niemczech i w Polsce. Wiceminister spraw zagranicznych Polski Paweł Jabłoński przypomniał niemieckiemu dziennikarzowi o „Żegocie” i Irenie Sendlerowej. Zaprosił go też do Polski, by Schuster mógł dowiedzieć się, co jego rodacy robili w naszym kraju. 

Mularczyk: Sprawa reparacji od Niemiec trafia do ONZ

Skierowanie we wtorek wniosku do ONZ z prośbą o podjęcie interwencji w kwestii reparacji wojennych – zapowiedział wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk....

zobacz więcej

– Szanowny panie Schuster, wie pan, dlaczego domagamy się od Niemiec zadośćuczynienia? Dlatego, że w czasie wojny pana rodacy zamordowali prawie sześć milionów moich rodaków. Rozgrabiliście cały kraj, dobra kultury. Zniszczyliście całą Polskę. I nigdy Niemcy za to nie zapłaciły – mówił Jabłoński. 

  

Jacques Schuster ściągnął na siebie wyrazy oburzenia. Nawet niemieccy komentatorzy zauważyli, że jego argumenty są obudowane „zestawem kłamliwych stereotypów” o polskiej historii i że „potomkowie autorów Holocaustu” są skorzy do dzielenia się swoją winą z innymi narodami. 

 

Rozmowa o niemieckich zbrodniach jest możliwa tylko wtedy, gdy Polacy przyznają się, że nie pomagali Żydom? Jakie to bezwstydne! – oceniła germanistka Marion Brandt. 

Do tekstu Jacquesa Schustera odniosła się także dyrekcja berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego. „To Niemcy zaatakowali Polskę, zniszczyli nasze miasta i wymordowali ludzi wykształconych” – czytamy w przekazanym Polskiemu Radiu oświadczeniu. 

 

Pracownicy Instytutu przypominają też o aktach wielkiej odwagi, na jaką zdobywali się Polacy ocalający Żydów przed niemieckimi kulami. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej