Oburzenie nie tylko w Polsce, ale i w Niemczech wywołał tekst w „Die Welt” autorstwa Jacques’a Schustera, który twierdził, że podczas powstania w getcie Polacy nie pomagali Żydom, tylko „biernie się przyglądali”. Do tekstu odniosła się także dyrekcja berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego.
„Rząd Rzeczypospolitej Polskiej będzie kontynuował wysiłki zmierzające do uregulowania należności wynikających z niemieckiej agresji i okupacji w...
zobacz więcej
MSZ Niemiec negatywnie odpowiedziało na notę rządu RP dotyczącą niemieckich odszkodowań dla Polski z tytułu strat poniesionych przez nasz kraj podczas II wojny światowej.
MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na notę z 3 października 2022 r. Według rządu RFN, sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie.
Sprawę skomentował publicysta „Die Welt”, którego zdaniem postawa Polaków w czasie drugiej wojny światowej „pozostawiała wiele do życzenia”. Według niego polska nota dyplomatyczna w sprawie reparacji ma odwrócić uwagę od problemów nad Wisłą.
Publicysta z Niemiec uważa, że rządy z Berlina i Warszawy powinny badać historyczną prawdę, „do której tak samo jak niemieckie zbrodnie należy pytanie, dlaczego Polacy w dużej mierze tylko obserwowali tłumienie przez Niemców w 1943 roku powstania w getcie warszawskim, a prawie nie pomagali Żydom”.
Tekst Jacquesa Schustera wywołał oburzenie w Niemczech i w Polsce. Wiceminister spraw zagranicznych Polski Paweł Jabłoński przypomniał niemieckiemu dziennikarzowi o „Żegocie” i Irenie Sendlerowej. Zaprosił go też do Polski, by Schuster mógł dowiedzieć się, co jego rodacy robili w naszym kraju.
Skierowanie we wtorek wniosku do ONZ z prośbą o podjęcie interwencji w kwestii reparacji wojennych – zapowiedział wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk....
zobacz więcej
– Szanowny panie Schuster, wie pan, dlaczego domagamy się od Niemiec zadośćuczynienia? Dlatego, że w czasie wojny pana rodacy zamordowali prawie sześć milionów moich rodaków. Rozgrabiliście cały kraj, dobra kultury. Zniszczyliście całą Polskę. I nigdy Niemcy za to nie zapłaciły – mówił Jabłoński.
Jacques Schuster ściągnął na siebie wyrazy oburzenia. Nawet niemieccy komentatorzy zauważyli, że jego argumenty są obudowane „zestawem kłamliwych stereotypów” o polskiej historii i że „potomkowie autorów Holocaustu” są skorzy do dzielenia się swoją winą z innymi narodami.
– Rozmowa o niemieckich zbrodniach jest możliwa tylko wtedy, gdy Polacy przyznają się, że nie pomagali Żydom? Jakie to bezwstydne! – oceniła germanistka Marion Brandt.
Do tekstu Jacquesa Schustera odniosła się także dyrekcja berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego. „To Niemcy zaatakowali Polskę, zniszczyli nasze miasta i wymordowali ludzi wykształconych” – czytamy w przekazanym Polskiemu Radiu oświadczeniu.
Pracownicy Instytutu przypominają też o aktach wielkiej odwagi, na jaką zdobywali się Polacy ocalający Żydów przed niemieckimi kulami.