Światowy Dzień Kota

Kotki pani Eli

Koty, mruczący indywidualiści, 17 lutego obchodzą swój dzień. Święto ma na celu niesienie pomocy bezdomnym kotom i uwrażliwienie ludzi na często trudny koci los. Nasi widzowie przysłali nam z tej okazji zdjęcia swoich ulubieńców.

Międzynarodowy Dzień Kota zaczęli obchodzić 17 lutego w 1990 r. Włosi. My poszliśmy w ich ślady i świętujemy od 2006 r.

Pomysłodawcom dnia chodziło o podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka oraz o uwrażliwienie na problemy wolno żyjących i bezdomnych zwierząt.

Podczas Światowego Dnia Kota większość klubów felinologicznych organizuje imprezy, z których dochód jest przeznaczany na pomoc dla miauczących czworonogów. Są to pokazy kotów rasowych, zabawy i konkursy dla dzieci, czy wystawy fotografii kotów różnych ras. Odbywają się także akcje adopcyjne, w trakcie których wszyscy chętni mogą uszczęśliwić kociaka, zabierając go ze schroniska. Na licznych spotkaniach i wystawach są zbierane pieniądze i dary rzeczowe dla bezdomnych kotów.

Koty są jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych. Według badań Euromonitora z 2009 roku, w polskich gospodarstwach domowych żyje ponad 5,5 mln kotów, zaledwie o około 1,5 mln mniej niż psów.

Koty zostały udomowione około 9 tys. lat temu. Na wolności żyją średnio do 8 lat, natomiast koty trzymane w domu dożywają nawet 20 lat.

źródło:
Zobacz więcej