RAPORT

Pogarda

Gdzie się podziało 2 tysiące dzieci migrantów i uchodźców? Niemcy nie wiedzą

Jak twierdzą eksperci, liczba zaginionych dzieci-uchodźców w Niemczech jest najwyższa od trzech lat (fot. Shutterstock, zdjęcie ilustracyjne)
Jak twierdzą eksperci, liczba zaginionych dzieci-uchodźców w Niemczech jest najwyższa od trzech lat (fot. Shutterstock, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Według ekspertów liczba zaginionych dzieci-uchodźców w Niemczech jest najwyższa od trzech lat. Obecnie 2009 dzieci i nastolatków, którzy przybyli do Niemiec jako uchodźcy bez opieki, jest zarejestrowanych na policji jako osoby zaginione – poinformował w piątek w Berlinie Niemiecki Fundusz na rzecz Dzieci (Deutsches Kinderhilfswerk – niem.), który odwołał się do danych Federalnego Urzędu Policji Kryminalnej – podaje Die Welt.

Wzrost przemocy wśród dzieci w Berlinie. Coraz częściej sięgają po nóż

W Berlinie w 2022 r. odnotowano szczególnie dużą liczbę dzieci i młodzieży, która dokonywała aktów przemocy. Berlińska policja stwierdziła znaczny...

zobacz więcej

Serwis internetowy polskiej edycji Die Welt podaje, że zdaniem organizacji pomocowej należy zintensyfikować działania mające na celu wyjaśnienie tej sytuacji. „Zwiększona liczba zaginionych dzieci uchodźców pokazuje, że transgraniczne i krajowe systemy ochrony dzieci, jak również związane z nimi systemy rejestracji, muszą zostać ulepszone” – zaapelował dyrektor organizacji Holger Hofmann.


Dodał, że „tylko wtedy, gdy przyczyny zaginięć staną się jasne, można dokonać ukierunkowanych inwestycji w środki zapobiegawcze”.


Winny system? Nie wiadomo


W wielu miejscach systemy wsparcia dla dzieci i młodzieży nie nadążały za zwiększoną liczbą małoletnich uchodźców bez opieki. Hofmann wyjaśnił, że nie można wykluczyć, że doszło do błędów w zapisie danych dotyczących dzieci, które przyjechały do Niemiec, czyli, że dzieci znajdują się u krewnych. Jednak według Hofmanna nie ma na ten temat wiarygodnych informacji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej