
W 2022 roku, czyli w roku napaści Rosji na Ukrainę, w Niemczech pięciokrotnie wzrosła liczba żołnierzy wnioskujących o to, by nie kontynuować służby w Bundeswehrze – donoszą media.
Czy kraje NATO i Unii Europejskiej powinny nadal wspierać Ukrainę? Takie pytanie zadano obywatelom Niemiec. 42 proc. ankietowanych stwierdziło, że...
zobacz więcej
– W 2021 roku do Federalnego Urzędu ds. Rodziny i Zadań Społeczeństwa Obywatelskiego wpłynęło 201 wniosków o odmowę odbycia służby wojskowej, w 2022 r. było ich łącznie 951 – powiedział rzecznik tego urzędu w rozmowie z Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND).
Od czasu zawieszenia obowiązkowej służby wojskowej w Niemczech osoby, które nie chcą kontynuować służby wojskowej to, jedynie ci, którzy już służą w Bundeswehrze. Wiele osób uzasadnia swoje wnioski mówiąc, że nie spodziewali się wojny.
We wrześniu rzeczniczka Federalnego Urzędu Zarządzania Kadrami Bundeswehry podała również, że „rzeczywista liczba kandydatów do służby wojskowej w Bundeswehrze spada od początku 2022 roku”.
Dyrektor Niemieckiego Stowarzyszenia na rzecz Pokoju Michael Schulze von Glaßer powiedział RND, że „żołnierze, którzy w tych niespokojnych dla polityki bezpieczeństwa czasach, dochodzą do wniosku, że nie chcą strzelać i zabijać lub ranić innych ludzi, muszą mieć możliwość łatwego opuszczenia armii”
– Wielu dzisiejszych członków Bundeswehry zostało zwabionych do wojska obietnicami, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością – powiedział Glaßer. – Teraz wielu jest niezadowolonych i zrozumiałe jest, że chcą opuścić armię – dodał.
Według niego w przypadku czynnych żołnierzy „uznanie odmowy odbycia służby wojskowej jest niezwykle trudne”. Jak dodał, w takim przypadku pozostaje im jedynie dezercja.