RAPORT

Pogarda

Kucharz Putina próbuje odbudować swoją pozycję. ISW o ułaskawieniu wagnerowców

Jewgienij Prigożyn stara się zachęcić nowych rekrutów do wstępowania w szeregi grup Wagnera (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)
Jewgienij Prigożyn stara się zachęcić nowych rekrutów do wstępowania w szeregi grup Wagnera (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

W najnowszym raporcie dotyczącym sytuacji na froncie amerykański Instytut Studiów nad Wojną odniósł się do ułaskawienia walczących na Ukrainie w szeregach grupy Wagnera skazańców, ogłoszonego przez dowódcę tzw. wagnerowców Jewgienija Prigożyna przy okazji ich powrotu z frontu. „Był to najprawdopodobniej krok mający wzmocnić polityczną pozycję Prigożyna” – oceniono.

„Wiedzą, że wojna przegrana”. Rosyjski opozycjonista mówi, kiedy skończy się reżim Putina

Aktywna faza agresji na Ukrainę prawdopodobnie potrwa do wiosny, a reżim Władimira Putina może utrzymać się jeszcze przez około trzy, cztery lata....

zobacz więcej


„Nie zaobserwowaliśmy żadnej oficjalnej informacji na temat tego, czy personel Wagnera rzeczywiście otrzymał ułaskawienia. Zgodnie z rosyjskim kodeksem karnym i art. 89 rosyjskiej konstytucji tylko prezydent może ułaskawić daną osobę, chociaż regionalne komisje i osoby prywatne mogą zwracać się o ułaskawienie określonych osób. Niewykluczone, że Prigożyn składał w ich imieniu petycje o ułaskawienie. Niewykluczone również, że Prigożyn stwierdził, że byli więźniowie otrzymali ułaskawienie, podczas gdy w rzeczywistości rosyjski sąd mógł wydać im »zwolnienie z kary« lub Duma Państwowa Federacji Rosyjskiej udzieliła byłym więźniom amnestii. Nie zaobserwowano jednak, aby jakiekolwiek oficjalne źródła rosyjskie donosiły, że rosyjski sąd lub Duma podjęły którekolwiek z działań prawnych w imieniu byłych więźniów, chociaż jest całkiem możliwe, że tak właśnie się stało” – wyjaśnia ISW.


Wcześniejsze doniesienia sugerowały, że grupa Wagnera obiecała więźniom „całkowite zwolnienie z kary kryminalnej”, a niekoniecznie, że więźniowie otrzymają ułaskawienie – przypomniano.


Zdaniem analityków ISW Prigożyn wykorzystuje tę niejasność prawną do podbudowania swojej pozycji i pokazania, że jest w stanie załatwić skazańcom ułaskawienie. Dowódca grupy Wagnera – dodają eksperci – chce też wzmocnić proces rekrutacji nowych chętnych i zapewnić ich o korzyściach płynących z wyjazdu na wojnę przeciwko Ukrainie.


Jewgienij Prigożyn, zwany również kucharzem Putina (jego firma cateringowa Konkord Catering obsługiwała spotkania prezydenta Putina), jest założycielem tzw. grup Wagnera, prywatnej firmy wojskowej powiązanej z rosyjskim wywiadem wojskowym.


Zobacz także: Szef wagnerowców chce zabierać majątki oligarchom, którzy nie popierają wojny


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej