RAPORT

Pogarda

Edward Norton jest spokrewniony z... Pocahontas

Edward Norton (fot. Gareth Cattermole/Getty Images for BFI)
Edward Norton (fot. Gareth Cattermole/Getty Images for BFI)

Najnowsze

Popularne

Gwiazdor „Podziemnego kręgu” wystąpił w programie „Finding Your Roots”, w którym ceniony historyk Henry Louis Gates Jr. ujawnia rezultaty badań na temat pochodzenia znanych osób. Okazało się, że Norton jest potomkiem Pocahontas – Indianki, której życie posłużyło za inspirację wielu filmów oraz kultowej animacji Disneya. Aktor ku swojemu zdumieniu dowiedział się też, że jego przodkowie mieli niewolników.

Justin Bieber ma pretensje. Zaapelował do fanów

Gwiazdor muzyki pop zarzucił firmie H&M, że jego wizerunek, który pojawił się na produktach z nowej kolekcji modowego giganta, został wykorzystany...

zobacz więcej

Edward Norton to kolejna gwiazda, która wystąpiła gościnnie w popularnym programie telewizyjnym „Finding Your Roots”. W tej dokumentalnej serii Henry Louis Gates Jr., uznany historyk, krytyk literacki i profesor Uniwersytetu Harvarda przedstawia wyniki badań nad pochodzeniem gwiazd. Rezultaty swojego śledztwa ukazuje zaproszonym celebrytom w formie „księgi ich życia” zawierającej ustalenia genealogów oraz analizę DNA. Na szklanym ekranie program zadebiutował w marcu 2012 roku. 

 

„Od ponad dekady słynny naukowiec Henry Louis Gates Jr. promuje wiedzę na temat korzeni Ameryki i prowokuje narodową dyskusję o tożsamości. Zawsze robi to z właściwym sobie humorem, mądrością i empatią. Profesor Gates zbadał pochodzenie dziesiątek wpływowych ludzi z różnych środowisk, zabierając przy tym miliony widzów w podróż do odległej przeszłości. W czasie tej podróży ujawnia on niezwykłe powiązania, które tak naprawdę łączą nas wszystkich” – brzmi oficjalny opis dokumentu. 

 

Goszcząc w emitowanym przez stację CBS programie, gwiazdor „Podziemnego kręgu” dowiedział się kilku zdumiewających rzeczy na temat swojego pochodzenia. Jak się bowiem okazało, Norton jest potomkiem Pocahontas – północnoamerykańskiej Indianki z plemienia Powatanów, która w 1614 roku poślubiła plantatora tytoniu Johna Rolfe'a. To właśnie jej życie posłużyło za inspirację scenariuszy takich filmów, jak „Pocahontas: The Legend” czy „Podróż do Nowej Ziemi” oraz kultowej animacji Disneya z 1995 roku. 

Paul McCartney wyjaśnił, dlaczego „zaniemówił” po śmierci Johna Lennona

Były Beatles Paul McCartney otworzył się na temat swoich emocji związanych z tragicznym wieczorem 8 grudnia 1980 r., gdy został zastrzelony John...

zobacz więcej

Z ustaleń profesora Gatesa wynika, że jest ona 12. praprababką hollywoodzkiego gwiazdora. „W takiej chwili zdajesz sobie sprawę, jak małym fragmentem ludzkiej historii jesteś" – skomentował wyraźnie zaskoczony Norton. 

 

 Jego przodkowie posiadali niewolników


W programie wyszły na jaw również ponure informacje na temat przodków aktora, którzy – jak się okazało – mieli siedmioosobową rodzinę niewolników. Należeli do niej 55–letni mężczyzna, 37–letnia kobieta oraz ich pięć córek w wieku 4, 6, 8, 9 i 10 lat. Zapytany o to, jak się czuje poznając prawdę o niechlubnej przeszłości swoich ascendentów, laureat Złotego Globu przyznał wprost: „Nieswojo”. „Krótka odpowiedź jest taka, że te rzeczy wywołują wielki dyskomfort. I tak powinno być. Powinniśmy czuć się niekomfortowo dowiadując się o czymś takim” – zaznaczył Norton. 

 

Gwiazdor podkreślił, że dzięki dostępnej obecnie wiedzy on i jego rodacy mogą uczyć się na błędach przodków. Wymaga to jednak sporej dozy autorefleksji. „Nie chodzi tu o osądzanie ludzi, lecz historii tego kraju. Przede wszystkim trzeba to uznać, mówić o tym głośno, nie udawać, że to się nie wydarzyło. Gdy zapoznajesz się ze spisem ludności i, jak ja, zaczynasz wyobrażać sobie tych ludzi, widzisz na przykład rodzinę z pięcioma córkami, które urodziły się w niewoli. Czytasz o „ośmioletniej niewolnicy” i po prostu chcesz umrzeć” – powiedział Norton. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej