RAPORT

Pogarda

Certyfikat do podpisywania e-ZLA. ZUS apeluje do lekarzy

Certyfikaty ZUS do wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich (fot. Shutterstock/Ground Picture)
Certyfikaty ZUS do wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich (fot. Shutterstock/Ground Picture)

Najnowsze

Popularne

Kończy się termin ważności pierwszych wydanych certyfikatów ZUS służących do podpisywania e-ZLA. W związku z tym Zakład Ubezpieczeń Społeczenych zaleca lekarzom, aby sprawdzili na swoim koncie na PUE ZUS, do kiedy ważny jest ich certyfikat.

ZUS: wprowadzenie e-zwolnień będzie dyscyplinujące

Wprowadzenie 1 lipca elektronicznych zaświadczeń będzie dyscyplinujące i może zmniejszyć liczbę wystawianych zwolnień lekarskich – powiedziała...

zobacz więcej

„Pierwsze certyfikaty ZUS zostały wydane w grudniu 2017 roku i po pięciu latach straciły ważność, w związku z czym konieczne jest pobranie nowego certyfikatu” – zaznacza Zakład Ubezpieczeń Społecznych w komunikacie przesłanym na platformę Twoje Info.

 

Jak przypomniano, lekarz, który podpisuje elektroniczne zwolnienia lekarskie  bądź inne dokumenty certyfikatem ZUS może sprawdzić jego ważność na swoim profilu na PUE ZUS w zakładce „Certyfikaty”. Tam też pojawia się informacja o dacie ważności certyfikatu. W przypadku wygaśnięcia licencji ukaże się komunikat: „Nie masz ważnego certyfikatu. Możesz wystąpić o jego wydanie”.

 

Czytaj także: Prawie pół miliona kontroli zwolnień lekarskich i ponad 30 mln zł wstrzymanych wypłat


– Na 14 dni przed upływem ważności certyfikatu lekarz może spodziewać się SMS-a lub e-maila z ZUS o zbliżającym się terminie wygaśnięcia certyfikatu. ZUS wysyła informacje na podstawie danych kontaktowych podanych we wniosku o poprzedni certyfikat – wskazał Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim. 

ZUS: Na zwolnieniu lekarskim należy podać aktualny adres pobytu

Gdy idziemy na zwolnienie lekarskie pamiętajmy o tym, by podać lekarzowi aktualny adres, pod którym będziemy przebywać w czasie chorobowego. W...

zobacz więcej

Certyfikat ZUS pozwala lekarzowi podpisywać e-ZLA, a także inne dokumenty np. wniosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS, wniosek w sprawie upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich.

 

Jak wystąpić o nowy certyfikat ZUS?

 

Po upływie terminu ważności licencji lekarze mogą się ubiegać o wydanie kolejnego certyfikatu, ważnego przez pięć lat. Wniosek w tej sprawie można złożyć 28 dni przed utratą ważności poprzedniego. W celu uzyskania certyfikatu należy zalogować się na swój profil na PUE ZUS, przejść do zakładki „Lekarz” i otworzyć okno „Certyfikat ZUS”. Pojawi się komunikat, że certyfikat jest nieważny lub że zbliża się termin wygaśnięcia certyfikatu.

 

Należy wybrać opcję: „Tak, chcę dostać certyfikat”, a następnie wyświetli się okno z danymi. Jak zapewnia ZUS, imię i nazwisko lekarza uzupełnią się automatycznie. Kolejno trzeba uzupełnić dane kontaktowe – e-mail lub telefon, ustalić hasło, zaakceptować regulamin, kliknąć „wyślij wniosek” i zatwierdzić wyświetlony komunikat. Certyfikat będzie gotowy po kilku minutach.

 


Po wystawieniu certyfikatu w zakładce „Certyfikaty ZUS” można pobrać plik z tym dokumentem i go zapisać. ZUS ostrzega, że plik z certyfikatem można pobrać tylko raz.

 

– Jeżeli certyfikat wygaśnie, a nie zostanie pobrany nowy, to podpisywanie dokumentów certyfikatem ZUS będzie niemożliwe. Zwolnienia lekarskie mogą być również podpisywane przez lekarza za pomocą certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego – wskazał Wojciech Ściwiarski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej