RAPORT

Pogarda

„Niechaj prowadzi nas gwiazda!”. Orszak trzech królów w setkach miast w Polsce i za granicą

Orszak trzech królów (fot. Roman Bosiacki / Forum)
Orszak trzech królów (fot. Roman Bosiacki / Forum)

Najnowsze

Popularne

„Niechaj prowadzi nas gwiazda!” – to hasło orszaków trzech królów, które 6 stycznia przejdą ulicami 800 miast w kraju i za granicą. W tym roku organizatorzy zwracają uwagę, że do Boga dochodzi się nie tylko przez wiarę, lecz także za pośrednictwem rozumu.

„Dzień dziś wesoły!” – przez Polskę przejdą Orszaki Trzech Króli

Pod hasłem „Dzień dziś wesoły” 6 stycznia w Warszawie i wielu innych miejscowościach w Polsce przejdą Orszaki Trzech Króli. Z powodu pandemii...

zobacz więcej

– Wskazujemy na gwiazdę z powodu obchodu Roku Kopernikańskiego, który został ustanowiono z okazji 550. urodzin Mikołaja Kopernika i 480. rocznicy jego śmierci oraz wydania przez naukowca dzieła życia zatytułowanego „De revolutionibus orbium coelestium” (O obrotach sfer niebieskich), w którym przedstawił założenia heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego burzące ówczesny obraz świata. Jego odkrycie spowodowało rewolucję naukową zwaną przewrotem kopernikańskim – wyjaśnia przewodniczący Fundacji Orszak Trzech Króli Piotr Giertych.

 

Zastrzegł, że „do Boga można dojść przez wiarę, jak to było w przypadku narodu żydowskiego, bądź za pośrednictwem rozumu, jak pokazują nam mędrcy ze Wschodu, którzy reprezentują pogan”. – Studiując przyrodę, kosmos, człowiek może odkryć pewien ład, pewien porządek wskazujący na Tego, który jest jego źródłem, czyli Boga. Mędrcy, jak czytamy w Ewangelii św. Mateusza, ujrzeli gwiazdę nowo narodzonego króla żydowskiego na wschodzie i przybyli oddać mu pokłon. W związku z tym gwiazda stała się symbolem wędrówki, którą odbywa się za pośrednictwem rozumu – mówi Giertych.

 

Zwrócił uwagę, że od 15 lat organizowania orszaków trzech królów w Warszawie marszowi przewodzi gwiazda. Dołączą do niej m.in. przedszkolaki, pastuszkowie i anioły. Następnie w pochodzie idzie pierwszy królewski orszak afrykański składający się z dwórek i rycerzy. Na jego czele, na prawdziwym wielbłądzie, pojedzie król Afryki Baltazar XV i pluszowe wielbłądy. Dalej dołączy król Azji Melchior XV z ogromnym kadzidłem, w towarzystwie żołnierzy azjatyckich oraz chińskich smoków. Kolejny będzie europejski król Kacper XV, także z rycerską eskortą.

 

Orszak trzech królów w Warszawie

 

Orszak w Warszawie wyruszy o godz. 12 z placu Zamkowego, gdzie rozpocznie go modlitwa kard. Kazimierza Nycza. Mędrcy o godz. 12.30 dotrą do stajenki na pl. Piłsudskiego, gdzie pokłonią się Jezusowi oraz złożą Mu dary. Na placu będzie możliwość zatańczenia poloneza do melodii kolędy „Bóg się rodzi”. – Następnie zaplanowane jest wspólne kolędowanie w językach polskim i ukraińskim. Uczestnikom będzie towarzyszył zespół wokalno-instrumentalny Three Kings Band Przyjaciele z Ukrainy – zapowiada przewodniczący fundacji.


Czytaj także: Orszak Trzech Króli w Warszawie


Od wielu lat przy okazji orszaku trzech królów organizowana jest zbiórka pieniędzy na cele dobroczynne. W tym roku, podobnie jak w 2022 zebrane fundusze trafią na szkołę zawodową dla chłopców Eastlands w Nairobi, stolicy Kenii. Placówka znajduje się w jednej z biedniejszych dzielnic Nairobi – Donholm i jest otoczona slumsami. Uczęszcza do niej 450 uczniów, którzy uczą się elektryki, fotowoltaiki, hydrauliki oraz mechaniki pojazdów. 
Orszak Trzech Króli. Jak przebiegły tegoroczne procesje?

Skromność naszego Orszaku w tym roku jest porównywalna do skromności żłóbka betlejemskiego. Prosty, zimny. Pewnie i brudny. Właśnie tam stała się...

zobacz więcej

W związku z orszakiem w stolicy będą występować utrudnienia w przemieszczaniu się. Od godz. 11.30 do 13 zamknięty będzie dla ruchu fragment trasy: ul. Królewska – na odcinku od Krakowskiego Przedmieścia do pl. Piłsudskiego oraz pl. Piłsudskiego – od Królewskiej do Ossolińskich. Jadący ul. Królewską dotrą wyłącznie do Pasażu Niżyńskiego, a z ul. Wierzbowej będzie można pojechać do ul. Focha. Dodatkowo 6 stycznia z parkowania zostaną wyłączone również miejsca postojowe na ul. Królewskiej – od Krakowskiego Przedmieścia do pl. Piłsudskiego.

 

„W przypadku braku możliwości przejazdu w rejonie placu, autobusy linii 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518 będą kierowane na trasy objazdowe przebiegające przez ul. Marszałkowską, w kierunku pl. Bankowego” – podał Zarząd Transportu Miejskiego.

 

Stołeczny ratusz poinformował, że w czasie przedłużonego weekendu Trakt Królewski – od palmy na rondzie de Gaulle'a do pl. Zamkowego – znów będzie pełnił funkcję spacerową. Ulice zostaną wyłączone z ruchu samochodowego, ale dopuszczony będzie ruch rowerów. Objazdami kursować będą autobusy linii 106, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518 i N44.

 

Orszak w Krakowie

 

W piątek ulicami Krakowa przejdą trzy orszaki królewskie, które następnie spotkają się przy żłóbku na Rynku Głównym. – Wracamy do formuły sprzed trzech lat – formuły spotkania ze Świętą Rodziną na rynku w Krakowie – zapowiedział Jacek Koźliński, prezes Fundacji Kacpra, Melchiora i Baltazara organizującej to wydarzenie. 


Na rynek orszaki przejdą trzema trasami. Orszak niebieski, afrykański, wyruszy o godz. 11 z pl. Matejki, przejdzie ul. Floriańską, przez pl. Mariacki i u. Sienną. Orszak zielony, azjatycki, spotka się o godz. 10 w salezjańskim Parku Wioski Świata przy ul. Tynieckiej i przejdzie do kościoła św. Stanisława Kostki przy ul. Konfederackiej, gdzie weźmie udział w mszy. Po niej przejdzie ul. Bałuckiego przez Rynek Dębnicki, most Dębnicki, ulicami Retoryka, Garncarską i Studencką, a następnie Plantami do ul. Szewskiej. Natomiast orszak czerwony, europejski, po odegraniu ok. godz. 11 tradycyjnej scenki przywitania króla pod katedrą na Wawelu przejdzie ulicami Droga do Zamku i Grodzką.

Rok Mikołaja Kopernika. „To człowiek renesansu” #PolskaToWięcej

To jest człowiek renesansu z bardzo szerokim wykształceniem i jeszcze szerszymi zainteresowaniami, które sięgały do bardzo wielu dziedzin i on dał...

zobacz więcej

– Trasy orszaku zielonego i czerwonego się nie zmieniły. Jedyna różnica zaszła w orszaku niebieskim rozpoczynającym się na pl. Matejki. Przedłużyliśmy jego trasę, ponieważ potencjał, który się pojawił wśród organizatorów pozwolił nam na rozbudowanie tego orszaku m.in. o przedsięwzięcia teatralne – zaznaczył Jacek Koźliński.

 

Trzy orszaki spotkają się na Rynku Głównym i rozlokują przed sceną ustawioną w pobliżu wieży ratuszowej. Od godz. 11 na miejscu będzie można wziąć udział w kolędowaniu i posłuchać pastorałek. Wykonają je krakowscy artyści, tacy jak: Anna Sokołowska-Alabrudzińska, Dariusz Kordek, Jacek Wójcicki i Jan Wojdak. Kolędowanie na rynku poprowadzą Lidia Jazgar, Łukasz Lech i Bartek Sobieraj.

 

Orszak ma także wymiar charytatywny. Podczas wydarzenia odbędzie się zbiórka na rzecz projektu mieszkaniowego dla osób bezdomnych prowadzonego przez Dzieło Pomocy św. Ojca Pio, które jest współorganizatorem wydarzenia. Obecnie organizacja prowadzi 13 mieszkań, w których osoby i rodziny bez domu przygotowują się do samodzielnego życia. Jest to jeden z etapów wychodzenia z bezdomności.

 

Organizatorzy podczas wydarzenia nawiążą również do obchodów 800. rocznicy powstania pierwszej żywej szopki, która została zorganizowana 24 grudnia 1223 roku w Greccio we Włoszech.

 

W Olsztynie wśród uczestników Mikołaj Kopernik

W orszaku trzech królów, który w piątek przejdzie ulicami Olsztyna będzie uczestniczył symbolicznie Mikołaj Kopernik, jego postać związana jest z warmińskim Kościołem. W ten sposób organizatorzy chcą podkreślić, że ten rok jest Rokiem Mikołaja Kopernika, w którym świętowane będą 550. rocznica urodzin i 480. rocznica śmierci astronoma.

Orszak Trzech Króli. Uroczystości w kilku miastach, zgodnie z rygorami sanitarnymi

6 stycznia, w Uroczystość Objawienia Pańskiego, odbędzie się Orszak Trzech Króli. Przewidziano korowody samochodowe lub kameralne orszaki, których...

zobacz więcej

Tradycyjnie orszak prowadzić będą trzej królowie symbolizujący trzy kontynenty: Europę, Afrykę i Azję oraz w Olsztynie – Mikołaj Kopernik, któremu będzie poświęconych wiele wydarzeń w 2023 roku. Jak co roku wyruszymy za trzema królami w drogę do stajenki. – Prowadzeni przez gwiazdę, wskazaną przez wielkiego astronoma dotrzemy do Nowonarodzonego, aby pokłonić Mu się i wyrazić naszą miłość – kolędą – powiedział rzecznik Kurii ks. Marcin Sawicki. Jak dodał, orszaki wyruszają też w 44 innych miejscowościach na Warmii i Mazurach.

 

Orszak azjatycki prowadzony przez Melchiora wyruszy z parafii pw. św. Józefa i przejdzie ulicami: Jagiellońską, Wojska Polskiego, Curie-Skłodowskiej, 11 Listopada. Orszak europejski prowadzony przez Baltazara wyruszy z parafii pw. św. Jakuba i przejdzie ulicami: Staszica, Pieniężnego. Prowadzony przez Kacpra orszak afrykański z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa przejdzie ulicami: Kopernika, Mickiewicza, Dąbrowszczaków, Mrongowiusza i 1 Maja. Wszystkie one spotkają się na pl. Jana Pawła II i przejdą al. Piłsudskiego na pl. Xawerego Dunikowskiego, gdzie odbędzie się wspólne kolędowanie.

 

Zmieniona trasa w Poznaniu

Orszak trzech królów przejdzie też ulicami Poznania, jednak w tym roku ze względu na trwające w centrum miasta remonty trasa będzie zupełnie inna. Orszak wyruszy godz. 12.30 z placu przed kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Floriana na poznańskich Jeżycach, a jego zwieńczenie zaplanowano na placu kościoła Dominikanów.

 

Formowanie orszaku zostanie poprzedzone występami artystycznymi rodziców oraz dzieci Szkoły Fundacji – Sternik Poznań. Wtedy też zaprezentowana zostanie m.in. scena Olśnienia Monarchów Europy, Azji i Afryki, Dwór Heroda oraz promienisty taniec aniołków.

 

Organizatorzy wskazali, że za gwiazdą w orszaku pójdą dzieci przedszkolne – pastuszkowie i grupa aniołków, którym towarzyszyć będą goście. Pierwszym królewskim orszakiem będzie niebieski orszak afrykański składający się z dwórek i rycerzy, a na jego czele stanie król Afryki Baltazar XV. Orszak afrykański podaruje Dzieciątku Jezus mirrę.
Andrzej Duda: Orszak Trzech Króli buduje wspólnotę

Orszak Trzech Króli buduje wspólnotę – powiedział prezydent. Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się w pałacu prezydenckim z...

zobacz więcej

Orszak króla Azji Melchiora poniesie w darze kadzidło będące darem dla Nowonarodzonego. Za królem podążają ubrani w zielone płaszcze żołnierze azjatyccy i dwórki. Za orszakiem azjatyckim ruszy orszak króla europejskiego Kacpra XV oraz rycerzy i dwórki w strojach czerwonych. Orszak europejski poniesie w darze Jezusowi skrzynię złota. Na trasie przemarszu wspólnie śpiewane będą najpiękniejsze polskie kolędy.


Około godz. 14 orszak trzech królów dotrze na plac kościoła Dominikanów, gdzie na scenie znajdzie się stajenka, w której czekać będzie Święta Rodzina. Tam nastąpi uroczysty pokłon pasterzy oraz Trzech Króli. Na zakończenie wszyscy obecni na placu będą mieli okazję wspólnie zaśpiewać kolędy.

 

Orszak w Łodzi

Obchody w Łodzi rozpoczną się w piątek o godz. 11 mszą świętą w parafii Zesłania Ducha Świętego na pl. Wolności, a przewodniczyć jej będzie metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. Orszak przejdzie ul. Piotrkowską. Po drodze wystawiane będą jasełka.

 

Do wspólnego śpiewa kolęd na trasie będzie zachęcać grająca na gitarach i perkusji młodzieżowa schola oraz orkiestra dęta. Na finał – ok. godz. 13.30 – na pl. Katedralnym zaplanowano koncert kolęd liczącej 130 młodych muzyków kapeli góralskiej „Mała Armia Janosika”.

 

Orszak w Łodzi ma również charytatywne przesłanie. W tym roku w towarzyszącej wydarzeniu akcji „Dar dla Nowonarodzonego” od miesiąca zbierane są fundusze na pomoc dzieciom z zespołem Downa i dotkniętych biedą dzieci z Libanu.

Rekordowa liczba miejscowości zgłosiła swój udział w tegorocznym Orszaku Trzech Króli

Rekordowa liczba 900 miejscowości w Polsce i za granicą zgłosiła swój udział w tegorocznym Orszaku Trzech Króli, zwanym ulicznymi Jasełkami. 6...

zobacz więcej

Organizatorzy akcji podkreślają, że jedną z największych potrzeb dzieci z zespołem Downa jest rehabilitacja logopedyczna, ich celem jest zatem ufundowanie dla nich minimum 500 godzin zajęć z logopedami; potrzeba na to 50 tys. zł.

 

Dodatkowe środki mają być przekazane na potrzeby 300 dzieci wychowujących się w stu rodzinach, którymi opiekuje się parafia św. Michała w Bejrucie, wspierana przez Stowarzyszenie Dom Wschodni i Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Do akcji można dołączyć się na stronie łódzkiej Caritas oraz na https://orszakwlodzi.pl/.

 

Orszak w uroczystość Objawienia Pańskiego


Przypadająca w Kościele katolickim 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywana jest także Epifanią lub świętem Trzech Króli. Jest ona jednym z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół (w III wieku w Kościele wschodnim, a w IV wieku w Kościele zachodnim). Od 2011 roku jest to w Polsce dzień wolny od pracy, podobnie jak i w innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy w Szwajcarii.

 

Pierwszy orszak trzech królów w Polsce ruszył w roku 2009. W 2020 roku w wydarzeniu wzięło udział ok. 1,3 mln uczestników w 872 miejscowościach w kraju. Najważniejszym punktem świętowania jest msza święta, która rozpoczyna lub kończy orszak. Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej