RAPORT

Pogarda

Są najnowsze dane. Spadek inflacji w grudniu

„W kolejnych kwartałach inflacja będzie spadać” (fot. Shutterstock/Denys Kurbatov)
„W kolejnych kwartałach inflacja będzie spadać” (fot. Shutterstock/Denys Kurbatov)

Najnowsze

Popularne

Inflacja w grudniu spadła do 16,6 proc. z 17,5 proc. w listopadzie – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Stopy procentowe. RPP podjęła decyzję

Rada Polityki Pieniężnej na kończącym się w środę dwudniowym posiedzeniu nie zmieniła stóp procentowych. Główna stopa NBP, stopa referencyjna,...

zobacz więcej

GUS podał, że według szybkiego szacunku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w porównaniu do grudnia 2021 roku o 16,6 proc., a w stosunku do listopada 2022 roku wzrosły o 0,2 proc. 

 

Oznacza to spadek wskaźnika inflacji w porównaniu do poprzednich miesięcy. W listopadzie inflacja wyniosła 17,5 proc. 


W grudniu 2022 roku ceny paliwa do prywatnych środków transportu wg szybkiego szacunku wzrosły w porównaniu do grudnia 2021 roku o 13,5 proc., a w stosunku do listopada 2022 roku obniżyły się o 1,6 proc. 

 

W grudniu 2022 roku ceny nośników energii według szybkiego szacunku wzrosły w porównaniu do grudnia 2021 roku o 31,2 proc., a w stosunku do listopada 2022 roku obniżyły się o 3,3 proc. 

W grudniu 2022 roku ceny żywności i napojów bezalkoholowych wg szybkiego szacunku wzrosły w porównaniu do grudnia 2021 roku o 21,5 proc., a w stosunku do listopada 2022 roku wzrosły o 1,4 proc. 


Najnowsze dane skomentował szef rządowego centrum analiz Norbert Maliszewski. Jak zaznaczył, oprócz spadku wielkości wskaźnika inflacji zmniejszają się też oczekiwania inflacyjne. „Jeszcze w I kwartale 2023 roku inflacja będzie podobnie wysoka, zwłaszcza w lutym (efekt niższej bazy), a w kolejnych kwartałach będzie spadać” – napisał. 


Jak wskazali analitycy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, „inflacja nieoczekiwanie spadła w listopadzie” i prawdopodobnie obniży się w grudniu. W ich ocenie, jej szczyt przypadnie na luty, ale już obecnie widać pierwsze sygnały hamowania. Zwrócili uwagę, że odsetek produktów, których ceny rosną w tempie powyżej 10 proc. rocznie pozostaje stabilny od 3 miesięcy. 


Eksperci: inflacja pozostanie dwucyfrowa przez pierwsze trzy kwartały 2023


Powołując się na dane Eurostatu, eksperci stwierdzili, że ceny towarów i usług odpowiadających za około 67 proc. wydatków w Polsce wzrosły w listopadzie w tempie powyżej 10 proc. rocznie, a kolejne 18 proc. w tempie ponad 5 proc. – łącznie w tym tempie rosły ceny 85 proc. produktów. Wskazali, że odsetek dóbr, dla których wzrost cen był niższy niż cel Narodowego Banku Polskiego, tj. 2,5 proc., pozostał znikomy. – Skala inflacji w Polsce jest podobna do skali w pozostałych państwach Europy Środkowo-Wschodniej i zdecydowanie wyższa niż w strefie euro – przekazali. 

  

W ocenie PIE, można zaobserwować pierwsze przesłanki przemawiające za wyhamowaniem inflacji z początkiem marca. Jak stwierdzili, na wiosnę odsetek produktów z szybko rosnącymi cenami spadnie o prawie 5 pkt. proc. z uwagi na brak wzrostu cen paliw. Powinna również hamować inflacja bazowa – przekazali. 

  

– Badania koniunktury przedsiębiorstw wskazują, że coraz mniej firm zamierza podnosić ceny – wskaźnik przewidywanych cen GUS dla przedsiębiorstw przemysłowych obniżył się od kwietnia z 41 pkt. do 27 pkt. Podobna tendencja widoczna jest też w głównych gospodarkach UE oraz w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. W ostatnim kwartale odsetek szybko rosnących cen podniósł się tylko we Włoszech oraz na Słowacji i w Rumuni – przekazali eksperci. 

  

Dodali, że skala inflacji znacząco zmniejszy się prawdopodobnie dopiero w drugiej połowie 2023 r., a w pierwszym półroczu obecny będzie wysoki wzrost cen żywności oraz rachunków za energię, które łącznie odpowiadają za około 35 proc. wydatków. Dodatkowo – w opinii PIE – część przedsiębiorstw energochłonnych będzie przenosić rosnące koszty na końcowych klientów, dlatego inflacja pozostanie dwucyfrowa przez pierwsze trzy kwartały 2023 r. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej