RAPORT

Pogarda

Deszcz, wiatr i powrót zimy. IMGW ostrzega

Temperatura spadnie nawet do -9 st. C (fot. Shutterstock)
Temperatura spadnie nawet do -9 st. C (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Synoptycy ostrzegają przed intensywnym deszczem i silnym wiatrem, który wystąpi w większości kraju. Zapowiadają także powrót zimowej pogody.

Nadchodzi ochłodzenie. Ostatni dzień z tak wysoką temperaturą

Jeszcze tylko we wtorek temperatura maksymalna przekroczy 10 stopni, natomiast od środy od północnego wschodu zacznie napływać chłodniejsza masa...

zobacz więcej

 Jak powiedziała Ewa Łapińska z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w województwach pomorskim i zachodniopomorskim do południa może spaść do 30 litrów wody na metr kwadratowy, na pozostałym obszarze opady będą słabsze. Synoptyk przypomniała o ostrzeżeniach przed silnym wiatrem.


– W Polsce południowej, zachodniej i centralnej prędkość wiatru może zbliżać się do 80 km/h. Ostrzeżenia będą obowiązywały najpóźniej do północy – mówiła Ewa Łapińska.


Temperatura maksymalna wyniesie od 6 st. C na północy kraju do 9 st. C na południu, zachodzie i w centrum. Chłodniej będzie tylko w dolinach górskich, tam 5 st. C.

Potem meteorolodzy zapowiadają duże ochłodzenie. Jak wyjaśniła Ewa Łapińska, już w nocy do Polski dotrze mroźna masa powietrza. – Warmia, Mazury, Suwalszczyzna – tutaj spodziewamy się od -6 do -9 st. C. Na zachodzie kraju cieplej, bo 2–3 st. C. Dodatkowo na północy, ale także na wschodzie i północnym wschodzie, będą występowały opady śniegu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu, a w górach będzie padał śnieg – zapowiedziała.W Beskidach grubość pokrywy śnieżnej może wzrosnąć o około 10 cm, a w Tatrach o ok. 15 cm. W górach będzie także silnie wiać: w Tatrach porywy wiatru mogą zbliżać się do 110 km/h, a w Sudetach nawet do 130 km/h.

W piątek i sobotę śnieg może padać również w centrum i na zachodzie Polski. Na północy i północnym wschodzie może wystąpić oblodzenie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej