
Eurodeputowany Partii Demokratycznej Andrea Cozzolini zrzeknie się immunitetu – informują jego prawnicy. Włoski polityk wmieszany jest w tzw. skandal Katargate. Już wcześniej przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola zapowiedziała na 16 stycznia procedurę uchylenia immunitetów posłów do PE, wmieszanych w aferę korupcyjną.
Włoski polityk Antonio Panzeri przyznał się częściowo do niektórych zarzutów brukselskich śledczych – poinformował w środę dziennik „La...
zobacz więcej
Prawnicy Cozzoliniego piszą, że polityk zamierza zrzec się immunitetu w związku z przypadkiem korupcji w Grupie Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów, do której należy PD – pisze portal Rai News.
W miniony poniedziałek prokuratura w Brukseli potwierdziła, że złożyła wniosek o uchylenie immunitetu dwóm posłom, a gazety „Le Soir” i „Knack” wskazały na nazwiska Cozzoliniego i belgijskiego socjalisty włoskiego pochodzenia Marco Tarabelliego.
Czytaj także: Włoski wątek w skandalu korupcyjnym w PE. „To alarmujące”
Istnieją podejrzenia, że marokańska służba wywiadowcza DGED wywiera wpływ na europejskich parlamentarzystów, a Maroko odegrało większą rolę w...
zobacz więcej
Wśród tymczasowo aresztowanych jest Francesco Giorgi, który pracował jako asystent parlamentarny Cozzoliniego.
Przewodnicząca PE powiedziała, że jest zdecydowana otworzyć procedurę uchylenia immunitetu dwóch posłów PE w poniedziałek 16 stycznia.
Jeszcze w tym miesiącu ma ona zaprezentować projekt reform, a w nim między innymi zakaz działalności nieformalnych grup przyjaźni i współpracy z krajami spoza Unii i nowe reguły dotyczące kontaktów z obywatelami z tych państw, zaostrzone przepisy dotyczące składania deklaracji majątkowych, obowiązkowy rejestr przejrzystości uwzględniający źródła finansowania grup interesów i wymuszający na europosłach oraz ich asystentach informowanie o wszystkich spotkaniach.
Chodzi o aferę z końca ubiegłego roku – kupowanie wpływów przez Katar, przekazywanie wysokich sum pieniędzy i drogich prezentów. Wśród aresztowanych jest także Greczynka Eva Kaili, usunięta ze stanowiska wiceprzewodniczącej PE.
Od połowy grudnia, czyli ujawnienia skandalu, belgijskie media podają przykłady korupcyjnych działań. Najnowsze to otrzymywanie wysokich wynagrodzeń za ochronę Kataru przed krytyką w Europarlamencie i manipulowanie przebiegiem debat. Wcześniej informowano o wątpliwościach dotyczących prac nad umową lotniczą Unii z Katarem i umową o ruchu bezwizowym.