RAPORT

Pogarda

Macron rozmawiał z Zełenskim. Francja dostarczy pojazdy AMX-10 RC

Opancerzony pojazd AMX-10 RC(fot.  Joern Haufe/Getty Images)
Opancerzony pojazd AMX-10 RC(fot. Joern Haufe/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w środę w rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, że Paryż dostarczy ukraińskiej armii „lekkie czołgi bojowe”, czyli opancerzone pojazdy kołowe AMX-10 RC – poinformował Pałac Elizejski.

Zima na Ukrainie. Francja wysyła generatory

Francja wysłała 100 generatorów prądu, by wspomóc Ukrainę w okresie zimy. Poinformowali o tym wiceminister energii Ukrainy Farid Safarow i zastępca...

zobacz więcej

„Prezydent chce wzmocnić pomoc wojskową, która została już udzielona Kijowowi, zgadzając się na dostawę lekkich czołgów bojowych AMX-10 RC” – poinformowało biuro prasowe francuskiego prezydenta.

 

„To pierwszy raz, kiedy ukraińskie Siły Zbrojne otrzymają czołgi zaprojektowane na Zachodzie” – podkreślono w komunikacie po zakończeniu godzinnej rozmowy obu prezydentów.

 

Nie określono liczby pojazdów, które mają trafić na Ukrainę, ani czasu dostawy. Francuski resort obrony podał jedynie, że szefowie resortów obu krajów „mają bardzo szybko określić warunki dostaw”.

 

Czytaj także: Rozmowa Macron-Zełenski. Francja wzmocni pomoc dla Ukrainy

 

Obietnicę przekazania Ukrainie pojazdów AMX-10 RC potwierdził na Facebooku Zełenski, który podziękował za ten gest. 

Ukraina w NATO? Macron znów o „gwarancjach bezpieczeństwa” także dla Rosji

Wejście Ukrainy do NATO jest mało prawdopodobne – powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron zagranicznym mediom. Ponownie podkreślił potrzebę...

zobacz więcej

„Zgodziliśmy się na dalszą współpracę, aby znacznie wzmocnić naszą obronę powietrzną i inne możliwości obronne. Zgodziłem się również na prace nad wdrożeniem formuły pokoju. Dziękuję, przyjacielu! Twoje przywództwo przyspiesza nasze zwycięstwo” – napisał Zełenski.

 

Agencja AFP powołuje się na ekspertów, którzy wyjaśniają, że AMX-10 RC to pojazdy na kołach, a nie na gąsienicach, dlatego są „bardzo mobilne”.

 

Gdzie wykorzystywano AMX-10 RC?

 

Produkcja pojazdów AMX-10 RC rozpoczęła się w 1979 roku i łącznie wyprodukowano 480 wozów tego typu. Samochody te brały udział w operacji Pustynna Burza w Iraku w 1991 roku, używane są również w ramach sił pokojowych ONZ w Kosowie. Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej