RAPORT

Pogarda

Mularczyk: Odrzucamy stanowisko Niemiec

A. Mularczyk: nie uznajemy niemieckiego stanowiska ws. odszkodowań, będzie odpowiedź w formie pisemnej (fot. NurPhoto / Contributor / Gettyimages)
A. Mularczyk: nie uznajemy niemieckiego stanowiska ws. odszkodowań, będzie odpowiedź w formie pisemnej (fot. NurPhoto / Contributor / Gettyimages)

Najnowsze

Popularne

Nie uznajemy i odrzucamy w całości stanowisko Niemiec ws. odszkodowań wojennych dla Polski, jest ono absolutnie nieuzasadnione i błędne; niebawem będzie wysłana odpowiedź w formie pisemnej - powiedział w środę wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Reparacje. Schetyna krytykuje rząd

Grzegorz Schetyna skrytykował rząd za starania o reperacje od Niemiec za zniszczenia podczas II wojny światowej. – Niemcy są największym partnerem...

zobacz więcej

We wtorek MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN przesłał odpowiedź na notę MSZ RP z dnia 3 października 2022 r. dotyczącą odszkodowań za polskie straty poniesione w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Według rządu RFN, sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie.


Na konferencji prasowej w MSZ, Mularczyk podkreślił, że raport o polskich stratach wojennych był opracowywany przez pięć lat i stanowił podstawę do wysłania do strony niemieckiej noty dyplomatycznej. Dla porównania z obszernym raportem, Mularczyk zaprezentował krótką odpowiedź na notę przesłaną przez niemieckie MSZ.


- Z tego stanowiska wynika, że rząd federalny Niemiec uznaje, że kwestia odszkodowań wojennych jest kwestią zamkniętą i sprawa ma charakter niepodlegający negocjacji. Ta wypowiedź jest zdumiewająca dla polskiego MSZ, dla polskiego państwa, dlatego, że państwo niemieckie nie może zamknąć sprawy, która nigdy nie była otwarta - zaznaczył wiceszef MSZ.

Wojsko Polskie dostanie nowe Abramsy. Zatwierdzono umowę [WIDEO]

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził w środę umowę na dostawę 116 amerykańskich czołgów M1A1 Abrams. Pojazdy te...

zobacz więcej

Mówił, że „jeśli Niemcom zależy na tym, żeby kształtować stosunki bilateralne z Polską, z pełną świadomością przeszłości, to Niemcy muszą się zmierzyć ze swoją historią”.


Niemcy powinny realizować zapisy noty dyplomatycznej


Mularczyk podkreślił, że do dzisiaj ze strony Niemiec „nie widzimy żadnej woli, ani chęci naprawienia krzywd i strat (wojennych)”.


- Chcemy podkreślić, że uważamy, iż Republika Federalna Niemiec powinna podjąć systemowe działania celem realizacji tej noty (wysłanej przez Polskę). I też chcę podkreślić (...) myślę, że to jest odpowiedź też na tę notę (ze strony Niemiec), która też będzie wysłana w formie pisemnej, że nie uznajemy tego stanowiska niemieckiego, odrzucamy je w całości jako absolutnie nieuzasadnione i błędne - powiedział wiceszef MSZ.


Dodał, że polska odpowiedź na niemieckie stanowisko powinna nastąpić „niebawem i powinna być krótka”.


Ogromne straty materialne


1 września zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 3 października minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej