RAPORT

Pogarda

Premiera Teatru Telewizji. „Zaklęte rewiry” w reżyserii Adama Sajnuka w TVP1

Młody chłopak ze wsi zatrudnia się jako pomywacz w restauracji hotelu  i tam wspina się po szczeblach kelnerskiej kariery... (fot. TVP)
Młody chłopak ze wsi zatrudnia się jako pomywacz w restauracji hotelu i tam wspina się po szczeblach kelnerskiej kariery... (fot. TVP)

Najnowsze

Popularne

W poniedziałek, 9 stycznia o godz. 21.05 w Jedynce premiera spektaklu „Zaklęte rewiry” w adaptacji i reżyserii Adama Sajnuka, na podstawie powieści Henryka Worcella pod tym samym tytułem.

Po jedenastu latach od premiery teatralnej Adam Sajnuk przygotował telewizyjną realizację przedstawienia Teatru WarSawy. Akcja dramatu rozgrywa się w latach 30. XX wieku w Krakowie. Młody chłopak ze wsi zatrudnia się jako pomywacz w restauracji hotelu „Pacyfik” i tam wspina się po szczeblach kelnerskiej kariery. Restauracja, w której pracuje, staje się symbolem zamkniętego świata, rządzonego bezwzględnymi zasadami walki o pozycję i przetrwanie.


Świat przedstawiony w „Zaklętych rewirach” i opisane wydarzenia z lat 30. ubiegłego wieku pozostają wciąż aktualne w kontekście współczesnej rzeczywistości, w której nadal ważne są hierarchiczne struktury i szalony pęd do kariery – przekonują autorzy projektu.


Czytaj więcej: „Współczesne zło lokalizuje się tam, gdzie w czasach Mickiewicza”

Spektakl dobry na wszystko. Klasyka Teatru Telewizji dostępna w TVP VOD

By umilić czytelnikom i widzom Telewizji Polskiej Święta Wielkanocne, zachęcamy do skorzystania z bogatej kolekcji spektakli Teatru Telewizji...

zobacz więcej

– Widzowie stają się nie tylko widzami, lecz także „podglądaczami”, sędziami wydarzeń, uczestnikami wyścigu szczurów. Zmuszam w ten sposób odbiorców do głębszej refleksji i oceny – mówi reżyser Adam Sajnuk o roli publiczności w teatrze żywym. – W realizacji telewizyjnej widownia zostanie powiększona o tysiące tych, którzy zasiądą przed telewizorami w dniu premiery – dodaje.


Tekst Worcella, na podstawie którego powstał spektakl Sajnuka, nie był wcześniej wystawiany na innych scenach. Jego inscenizacja opiera się na realistycznej fabule i błyskotliwych dialogach, a formą nawiązuje do performance’u.


Obsada:

Agata Piotrowska-Mastalerz (Michalina),Mateusz Banasiuk (Romek), Mariusz Drężek (Fornalski), Mateusz Znaniecki (Henek), Sebastian Cybulski (Adaś), Marek Kossakowski (Taras), Jakub Snochowski (Jędrek), Bartosz Adamczyk (Synaj), Maciej Skuratowicz (Albin), Jerzy Połoński (Ugor), Stanisław Banasiuk (Rotmistrz/Żyd/ Baron/ Mecenas/ Senator/Aktor) oraz muzycy: Michał Lamża – instrumenty klawiszowe, Piotr Aleksandrowicz – gitara, Wojciech Gumiński – kontrabas, Andrzej Kwiatkowski – perkusja.

 

Adaptacja tekstu i reżyseria: Adam Sajnuk

Realizacja telewizyjna: Marek Bik

Scenografia i kostiumy: Katarzyna Adamczyk

Muzyka: Igor Spolski, Michał Lamża

Choreografia: Jarosław Staniek

Montaż: Piotr Zajączkowski

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej