RAPORT

Pogarda

Infiltrowali armię przy wschodniej granicy. Rosjanin i Białorusin oskarżeni o szpiegostwo

Szczegóły śledztwa SKW ws. rosyjskich szpiegów (fot. SKW)
Szczegóły śledztwa SKW ws. rosyjskich szpiegów (fot. SKW)

Najnowsze

Popularne

Prokuratura wojskowa skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Rosjaninowi i Białorusinowi, którzy przez kilka lat szpiegowali w Polsce na rzecz rosyjskiego wywiadu – dowiedział się portal tvp.info. Śledczy ujawniają, że działalność szpiegów koncentrowała się na jednostkach wojskowych w północno-wschodniej części kraju i na działaniach polskich służb przy granicy z Białorusią w związku z presją migracyjną reżimu białoruskiego.

Koniec bezkarności szpiegów? Jest szansa na zmiany przepisów

Eksperci od dawna zwracają uwagę na problem zbyt pobłażliwego traktowania winnych działalności przeciwko Rzeczpospolitej. W końcu jest szansa, że...

zobacz więcej

Akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Białymstoku skierował 30 grudnia prokurator Wydziału do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie.


Dwóch mężczyzn – obywatela Białorusi i Rosji – oskarżono o prowadzenie od 2017 do kwietnia 2022 r. działalności szpiegowskiej na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU.


Obaj szpiedzy zostali zatrzymani w kwietniu 2022 r. – W oparciu o materiały zgromadzone przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego oraz materiał zgromadzony w toku śledztwa ustalono, iż brali oni udział w działalności rosyjskiego wywiadu wojskowego poprzez rozpoznawanie obiektów wojskowych mających krytyczne znaczenie dla obronności RP – mówi portalowi tvp.info rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz.


Jak dodaje, działalność szpiegowska polegała także na pozyskiwaniu informacji o zdolności bojowej, morale i funkcjonowaniu jednostek, „w tym w czasie zagrożenia, a następnie przekazywanie GRU służbie wywiadowczej uzyskanych informacji”.

Polskie służby zatrzymały szpiega planującego współpracę z rosyjskim wywiadem

Na polecenie Prokuratury Krajowej, funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali Jarosława A. Prokurator przedstawił mu zarzut...

zobacz więcej

Kim byli rosyjscy szpiedzy?


Służby ustaliły, że zarówno Rosjanin jak i Białorusin przebywali w Polsce legalnie. Skrzyniarz wskazuje, że obywatel Białorusi początkowo studiował na jednej z białostockich uczelni wyższych, a następnie podejmował pracę przy organizacji szkoleń spadochronowych, nawiązywał kontakty, w tym towarzyskie, co wykorzystywał przy prowadzonej działalności na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego. 


Drugi z oskarżonych działał na rzecz wywiadu rosyjskiego, pod pozorem prowadzonej działalności kulturalnej oraz turystyki.


Prokuratura poinformowała, że działalność szpiegowska oskarżonych skoncentrowana była na jednostkach wojskowych zlokalizowanych w północno-wschodniej części Polski.


W ramach tej działalności realizowali zadania polegające na rozpoznaniu istotnych elementów Sił Zbrojnych RP i pozyskiwaniu informacji, w szczególności w obszarze: realizowania przez żołnierzy Wojska Polskiego zadań w rejonie granicy państwowej z Białorusią w związku z tzw. kryzysem migracyjnym, liczby żołnierzy wykonujących zadania w rejonie granicy i struktury pododdziałów, wykorzystywania sprzętu specjalistycznego przez Siły Zbrojne RP, stanu morale i zdolności operacyjnych, współdziałania stacjonujących w północno-wschodniej Polsce jednostek wojskowych z wojskami innych krajów NATO – wylicza Skrzyniarz.


Od zatrzymania obaj oskarżeni przebywają w areszcie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej